Статус адвоката – це не про привілеї, а про стандарти поведінки: Євген Солодко

Під час обшуку у квартирі адвокат очевидно вирішив позбутися зайвої інформації і ймовірно викинув свій телефон разом із флешками з балкону. Втім, такі «методи захисту» зафіксували правоохоронці.

Участь у слідчій дії, яку цього разу проводили детективи Національного антикорупційного бюро на підставі ухвали Вищого антикорупційного суду, взяв член Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Євген Солодко, повідомляє НААУ.

Нагадаємо, відповідно до ст. 23 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник органу адвокатського самоврядування. Для забезпечення його участі службова особа, яка буде проводити відповідну слідчу дію чи застосовувати захід забезпечення кримінального провадження, завчасно повідомляє про це раду адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії. З метою захисту адвокатської таємниці представнику надається право ставити запитання, подавати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення процесуальних дій, що зазначаються у протоколі.

Перебуваючи під час обшуку на балконі квартири, детективи помітили, що під ним на землі лежать телефон і кілька флеш-накопичувачів. Коли один із правоохоронців набрав номер адвоката, у якого проходив обшук, телефон під балконом почав дзвонити. У зв’язку із цим була викликана додаткова група співробітників НАБУ, яка оглянула місця під балконом обшукуваної квартири.

«Статус адвоката – це не лише гарантії діяльності, які дехто хибно вважає привілеями. Це також підвищені (порівняно з пересічними громадянами) стандарти поведінки та повага до адвокатської професії», – переконаний Є.Солодко.

Він послався на ст. ст. 12, 12-1 Правил адвокатської етики, відповідно до яких адвокат всією своєю діяльністю повинен стверджувати повагу до адвокатської професії, яку він уособлює, її сутності та громадського призначення, сприяти збереженню та підвищенню поваги до неї в суспільстві. Цього принципу адвокат має додержуватися не лише у професійній діяльності, але й у громадській, публіцистичній та інших сферах. Також адвокат повинен бути добропорядним, чесно та гідно виконувати свої професійні обов’язки.

«А от встановлені гарантії не стільки захищають особу, скільки забезпечують дотримання усіх принципів та засад адвокатської діяльності», – наголосив представник НААУ. Так, зокрема, відповідно ст. 23 Закону:

  • проведення стосовно адвоката оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій, що можуть проводитися виключно з дозволу суду, здійснюється на підставі судового рішення, ухваленого за клопотанням Генерального прокурора, його заступників, прокурора Автономної Республіки Крим, області, міста Києва та міста Севастополя;
  • забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності;
  • забороняється втручання у приватне спілкування адвоката з клієнтом.
  • у разі проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката слідчий суддя, суд у своєму рішенні в обов’язковому порядку зазначає перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити.

«Зрозуміло, що подібні дії адвоката під час обшуку навряд чи прикрашають його як професіонала. Але є інші питання: чи був він добропорядним, чи поводив він себе чесно та гідно, чи можна тут говорити про ствердження поваги до адвокатської професії? І вони є критеріями належної поведінки, що встановлені Правилами адвокатської етики. І відповіді на них цілком можуть стати у майбутньому предметом розгляду у дисциплінарній справі. Якщо, звісно, відповідна скарга надійде до КДКА», – застерігає Є.Солодко.