Окремі положення закону «Про Вищий антикорупційний суд» не відповідають принципам побудови системи судоустрою України, створюють умови для руйнації єдиних засад організації та діяльності судів.
Про це сказала голова Ради адвокатів Україні Лідія Ізовітова під час засідання РАУ.
Вона повідомила, що 6 жовтня на засіданні Великої палати Конституційного суду відбулося усне слухання конституційного подання щодо конституційності положень закону «Про Вищий антикорупційний суд».
Центральна дискусія на цьому засіданні стосувалася того, чи є ВАКС спеціальним судом, чи спеціалізованим. НААУ надало письмовий висновок з цього питання.
«Ключова теза нашої позиції була така: відсутність правової визначеності у тому, як в законі встановлено статус і повноваження Вищого антикорупційного суду. Правова визначеність – це одна з ключових позицій верховенства права… НААУ наполягало на тому, що статус ВАКС, як спеціалізованого суду витлумачений у невідповідності до чинного національного законодавства, особливо до ст. 18 закону «Про судоустрій і статус суддів», – наголосила Лідія Ізовітова.
Вона додала, що ухвалення закону про ВАКС започаткувало деситематизацію законодавства про судоустрій, оскільки спеціалізовані суди мають діяти згідно з процесуальною спеціалізації, працювати згідно спеціалізованих кодексів.
«Однак, повноваження ВАКС визначено зовсім у інший спосіб, цей спосіб не відповідає принципам побудови системи судоустрою в Україні, створює умови для руйнації єдиних засад організації та діяльності судів, запроваджує певну безсистемність в законодавстві», – підкреслила Лідія Ізовітова.
Також закон про ВАКС створив певну невизначеність у розмежуванні підсудності кримінальних проваджень між ВАКС і іншими судами. Крім того, формування ВАКС за участі іноземних експертів також ставить під сумнів конституційність цього суду, бо на думку НААУ, це порушує конституційний суверенітет.