Суд може обґрунтовувати свої висновки показаннями свідка чи потерпілого, яких не було безпосередньо допитано під час засідання, лише у разі, коли ці особи були допитані слідчим суддею в порядку за ч. 1 ст. 225 КПК

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій

Місцевий суд визнав винуватими і засудив ОСОБА_7 за ч. 2 ст. 311; ч. 2 ст. 317 КК.

Апеляційний суд залишив без зміни цей вирок.

У касаційних скаргах захисник ОСОБА_6 та засуджений ОСОБА_7 стверджують, що місцевий суд у порушення вимог кримінального процесуального закону безпідставно послався у вироку на показання померлого свідка ОСОБА_9, який не допитувався в судовому засіданні та слідчим суддею під час досудового розслідування.

Позиція ККС

Скасовано ухвалу апеляційного суду та призначено новий
розгляд у цьому ж суді.

Обґрунтування позиції ККС

ККС зазначає, що кримінальним процесуальним законодавством України передбачено, що суд може обґрунтовувати свої висновки показаннями свідка чи потерпілого, яких безпосередньо не допитував під час судового засідання, лише у разі, коли вказані особи були допитані слідчим суддею в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 225 КПК, що узгоджується з практикою ВС, зокрема, викладеною у постанові від 22.10.2021 (справа № 487/5684/19, провадження № 51-1569км21), на що суди попередніх інстанцій не звернули належної уваги.

Однією з загальних засад кримінального провадження є безпосередність дослідження показань, речей і документів (п. 16 ч. 1 ст. 7 КПК).

Відповідно до ч. 4 ст. 95 КПК суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або
отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 КПК. Суд не вправі обґрунтовувати
судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на
них.

Показання учасників кримінального провадження суд отримує усно. Сторона обвинувачення зобов’язана забезпечити присутність під час судового розгляду свідків обвинувачення з метою реалізації права сторони захисту на допит перед незалежним та неупередженим судом (ст. 23 КПК).

Згідно з ч. 1 ст. 225 КПК у виняткових випадках, пов’язаних із необхідністю отримання показань свідка чи потерпілого під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоров’я свідка чи потерпілого, їх тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливити їх допит в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, сторона кримінального провадження, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, мають право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит такого свідка чи потерпілого в судовому засіданні, в тому числі одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб. У цьому випадку допит свідка чи потерпілого здійснюється у судовому засіданні в місці розташування суду або перебування хворого свідка, потерпілого в присутності сторін кримінального провадження з дотриманням правил проведення допиту під час судового розгляду.

Постанова колегії суддів Третьої судової палати ККС ВС від 01.03.2023 у справі № 628/1284/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/109395377