Центр “Адвокат дитини” Вищої школи адвокатури організовує фахову дискусію на тему “Тимчасове переміщення та евакуація: правові механізми забезпечення безпеки дітей”

НААУ за ініціативою Комітету з сімейного права спільно з Вищою школою адвокатури за ініціативою Центру «Адвокат дитини» організовують фахову дискусію на тему: «Тимчасове переміщення та евакуація: правові механізми забезпечення безпеки дітей».

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Актуальність: Непоодинокі повідомлення про випадки виявлення дітей, які залишилися без уваги та піклування в умовах воєнного стану, перебувають в умовах, що негативно впливають на їх життя, стан здоров’я та розвиток, щоразу сколихують суспільство. Залишаючись на тимчасово окупованих територіях і в зоні активних бойових дій, діти піддаються небезпеці стати жертвами воєнних злочинів, ризикам сексуального, фізичного та психологічного насильства, бути викраденими або незаконно вивезеними за межі України, залучатися до участі у військових формуваннях або незаконно утримуватися, у тому числі в полоні, зазнають обмежень права на освіту, охорону здоров’я та інших.

Консолідація зусиль щодо евакуації дітей на безпечні території, у тому числі за кордон, моніторинг дотримання прав переміщених дітей, аналіз ситуації у сфері захисту прав дитини – основний фокус, до якого має бути прикута увага правничої спільноти та широкої громадськості.

Чимало питань виникає у процесі евакуації населення, що пов’язані з безпековими ризиками, забезпеченням найкращих інтересів дитини, підставами відібрання дитини від батьків, можливістю відмови від евакуації та її наслідками, тягарем відповідальності за збереження життя і здоров’я дитини.

Перед адвокатською спільнотою є назрілий запит на юридичний супровід питань тимчасового переміщення (евакуації) та контролю за подальшим місцем розміщення кожної дитини, обмін досвідом, обговорення нових викликів та пошук шляхів їх вирішення. 

Питання для обговорення:

  • Міжнародні стандарти та світовий досвід евакуації дітей у збройному конфлікті.
  • Національне законодавство і досвід територіальних громад з евакуації в умовах війни.
  • Елементи і фактори в складі найкращих інтересів дитини в питаннях евакуації.
  • Безпекові ризики за місцем проживання та новим місцем переміщення дитини.
  • Різність підходів до евакуації сімей з дітьми та закладів інституційного догляду і виховання дітей.
  • Практика ЄСПЛ і вітчизняних судів щодо підстав відібрання дитини.
  • Захист інтересів дитини через відібрання vs втручання в право на приватне і сімейне життя.

Доповідачі: адвокати, члени Комітету з сімейного права НААУ, Центру “Адвокат дитини” ВША НААУ – Ганна Круглякова, Людмила Гриценко, Анастасія Шепеленко, Маргарита Жданова, Людмила Язан, та Катерина Рашевська – юрист Регіонального центру прав людини, член Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні. 

Запрошені: представники Координаційного штабу з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану, профільних Міністерств і відомств,  Уповноважений Верховної Ради України з прав людини,  Освітній омбудсмен України, міжнародні та українські правозахисні організації.

Модератор: Лариса Гретченко, адвокат, медіатор, керівник Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ, заступник Голови Комітету з сімейного права НААУ.

Дата і час проведення: 13 березня 2023 року, 14:00 — 17:00. Формат заходу: онлайн (Zoom, Facebook НААУYouTube ВША). Реєстрація для участі за посиланням: https://bit.ly/3SFlORv.