Українські адвокати, не будучи адвокатами з ЄС чи країн Британської Співдружності, мають пільгове визнання статусу та право допуску до професії за спрощеною процедурою: Представник НААУ в Шотландії Черних

Свідоцтво українського адвоката визнається у Великий Британії, але існують правила перекваліфікації для так званих зарезервованих сфер (судове представництво, податки, угоди з власністю, кримінальне право, міграційне право тощо). Саме так, бо існує думка, що ми не можемо практикувати у Великій Британії без перекваліфікації.

Про це заявив Олександр Черних, представник Національної асоціації адвокатів України в інтерв’ю ЗіБ.

“Юридичне товариство Англії і Уельсу та Юридичне товариство Шотландії опублікували інформацію, що українські адвокати мають право практикувати «під власним титулом» у галузях незарезервованих сфер, а також у галузях українського та міжнародного права.

Дослівно офіційна інформація зазначає, що «їм не потрібно мати кваліфікацію соліситорів або складати іспити, щоб працювати тут. Вони можуть надавати юридичні послуги з українського права, міжнародного права та англійського права (включаючи складання договорів) за винятком невеликої кількості видів діяльності».

Це викликано тим, що британські регулятори правової сфери несуть відповідальність перед суспільством, і для зарезервованих галузей права необхідні додаткова перекваліфікація та підвищені стандарти професійної підготовки.

В обох юрисдикціях для українських адвокатів існують преференції. Так, в Англії ми звільнені від іспиту через професійні якості (один з двох іспитів) і маємо складати лише тест на професійні знання. У Шотландії звільнені від сплати внесків за іспити і маємо право на індивідуальне звільнення від іспитів.

Ті наші колеги, хто захотів складати іспити та пройти процедуру перекваліфікації для отримання статусу соліситора за спрощеними процедурами, наразі проходять стадії екзаменування. Зазначені спрощення відбулися через обмін офіційними листами з юридичними товариствами і проходження процедури визнання статусу, яким безпосередньо займалися керівники Національної асоціації адвокатів України Лідія Ізовітова та Валентин Гвоздій.

Тому українські адвокати все ж таки, не будучи адвокатами з ЄС чи країн Британської Співдружності, мають пільгове визнання статусу та право допуску до професії за спрощеною процедурою.

Без іспитів українські адвокати можуть практикувати також у юридичних компаніях, внесених до реєстру в статусі іноземного реєстрованого юриста (foreign registered lawyers). Бо у Великій Британії регулюванню і нагляду підлягає не лише діяльність адвокатів (соліситорів), а й юридичних компаній, які реєструються і виконують вимоги юридичних товариств.

Відзначу і ту екстраординарну підтримку, яку нам надають колеги у Сполученому Королівстві. Окрім зазначених спрощень, колеги з Law society of Scotland та Faculty of Advocates (Роб Маррс та Кеннет Янг) організували для українських колег понад 20 вебінарів з галузей шотландського права, івенти і зустрічі з роботодавцями, впровадили два безкоштовних курси юридичної англійської, опікуються працевлаштуванням колег, стажуванням у юридичних компаніях та офісах адвокатів.

Аналогічне підтимка здійснюється з боку Law Society of England & Wales, що проводить освітні та комунікаційні заходи для українських колег.