Українцям можуть вручати повістки де завгодно: сухопутні війська Збройних сил України

Повістки можуть вручатися посадовими особами територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки за місцем проживання, за місцем роботи, а також на вулиці, на блокпостах тощо.

Про це йдеться у відповідях прес-служби сухопутних військ ЗСУ виданню “РБК Україна”.

В них зазначається, що “законом не заборонено вручення повістки у будь-якому місці після встановлення особи”.

Однак, треба розуміти, що насправді повістки бувають різні, і не всі з них є призовом на службу. Давайте розберемось, які існують види повісток, хто та яким чином має їх вручати, а також з’ясуємо, яка відповідальність загрожує громадянину за ухилення від явки до військового комісаріату за кожним видом повістки.

На даний момент існує чотири види документів, які можна назвати загальним терміном «повістка».

  1. Повістка (припис з’явитися у військкомат) з метою уточнення облікових даних військовозобов’язаного є найпоширенішою. Мета цього припису – оновити (актуалізувати) дані про призовників у військовому комісаріаті. До таких даних належать: особисті контакти, інформація про стан здоров’я призовника, склад сім’ї, місце роботи, навчання і т.д.
  2. Повістка на проходження медичної комісії при військкоматі зобов’язує призовників та військовозобов’язаних пройти медичне обстеження. Як правило, разом з такою повісткою надсилається карта медичного огляду, в якій військово-медична комісія після огляду зазначить свій висновок про стан здоров’я військовозобов’язаного.
  3. Повістка-призов на строкову військову службу. Саме такий вид повісток найбільше людей тривожить, бо тягне за собою кримінальну відповідальність: за неявку військовозобов’язаного до військового комісаріату у вказані терміни йому може загрожувати притягнення до відповідальності за статтею 335 Кримінального кодексу України. На відміну від реагування на вказані вище перші два документи, військовозобов’язаний має усвідомлювати, що, прийнявши повістку даного типу і не з’явившись по ній, він здійснює акт ухилення від призову, тож ризикує отримати покарання у вигляді ув’язнення на термін від 2 до 5 років. Дана норма також поширюється на офіцерів запасу, які призиваються до війська.
  4. Мобілізаційне розпорядження.Цей вид повістки вручається військовозобов’язаним особам, які пройшли медичну комісію і були визнані придатними до несення військової служби. Мобілізаційне розпорядження особам зазвичай вручається під час оголошення мобілізації. В документі має бути вказано, що на особу покладається обов’язок з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Законодавством не встановлено місце, де можуть громадянину вручити повістку. Це може відбутися будь-де – але тільки після встановлення особи військовозобов’язаного, якому вручають повістку.

Встановлення особи військовозобов’язаного відбувається на підставі документів, що засвідчують особу.

Перевіряти особисті документи на вулиці можуть тільки співробітники поліції і тільки у випадках, передбачених законом.

За ухилення від мобілізації (ухилення від відправки до військової частини) передбачено кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі від 2 до 5 років.

За неявку до військкомату для проходження медкомісії або постановки на військовий облік передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафів від 170 до 510 гривень, а за повторне протягом року порушення – від 510 до 1 700 гривень.

Відповідальність настає лише в разі, якщо військовозобов’язаному було належним чином повідомлено про призов.

Доказами належного повідомлення є вручення повістки військовозобов’язаному під його особистий підпис, або вклеювання в його військовий квиток мобілізаційного припису медкомісією, при умові подальшого додаткового повідомлення про дату і місце відправки до військової частини.