Ідею реалізовано за підтримки Голови Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідії Ізовітової.
Про це повідомляє прес-служба НААУ.
Ще у 2011 році автор ідеї Валентин Гвоздій запропонував реалізувати програму дослідження історичного досвіду української адвокатури та вшанування на національному рівні пам’яті та здобутків визначних адвокатів минулого.
Пізніше після створення НААУ в 2012 році проекту було офіційно дано старт на національному рівні в рамках НААУ.
Керівником проекту стала Ірина Василик, Керівниця Центру досліджень адвокатури і права НААУ. Мета була поставлена амбітна – показати цілісну історію адвокатури України, від найдавніших часів до сьогодення, та окреслити перспективи розвитку її як науки. Унікальне надбання діяльності українських адвокатів минулих поколінь потребувало комплексного дослідження. Основне завдання Проекту визначили у популяризації історичного досвіду адвокатури та утвердженні поваги до професії адвоката в суспільстві. Зверталася особлива увага на молоде покоління юристів і адвокатів, яке слід було залучити до вивчення спадщини попередників. Серед цілей і завдань Проекту також було видання наукової і науково-популярної літератури з історії української адвокатури, ініціювання та впровадження у навчальний процес комплексних наукових досліджень у галузі адвокатури і права України, участь у загальнонаціональних та міжнародних науково-освітніх проєктах і заходах.
За десятиліття активної діяльності при підтримці Національної асоціації адвокатів України та Ради адвокатів України, а також всебічному сприянні рад адвокатів регіонів Всеукраїнський Проект «Історія адвокатури України» перетворився на потужну дослідну інституцію. Вже десять років цей Проект є одним із ключових розробок Центру досліджень адвокатури і права НААУ. У команді – більше півсотні залучених науковців з усіх куточків України, які спеціально для Проекту провели вагомі наукові дослідження. У книжковій скарбниці загалом 14 найменувань книг, які вийшли кількома серіями видань, зокрема:
Серія нарисів з історії адвокатури України «Адвокатура України – забуте і невідоме»; Серія «Загальна історія адвокатури»; Серія «Регіональна історія адвокатури»; Серія «Адвокатська біографістика»; Серія «Ілюстрована історія адвокатури України»; Серія «Адвокати – президенти».
Автори наукових монографій – відомі дослідники, авторитетні учені, чий науковий інтерес лежить у площині історії України, розбудови державності та історичного розвитку інституту адвокатури на українських землях. Із забуття повернуто імена видатних адвокатів: Костя Левицького, Володимира Старосольського, Андрія Чайковського, Володимира Загайкевича, Івана Чернявського, Володимира Бемка, Михайла Західного, Андрія Лівицького та багатьох інших. Хронологічні межі досліджень охопили історичні періоди від Київської Русі й до сьогодення, а тематично, навіть, започаткували кілька нових напрямів в історії адвокатури, таких як, зокрема, діяльність так званих «церковних адвокатів», а також розробили чимало цікавих і незнаних досі тем, у тому числі з історії адвокатської етики і дисциплінарної відповідальності адвокатів.
Звичайно, всі ці напрацювання знаних істориків слід було поширити серед фахової правничої спільноти, передусім, студенської молоді. Тому ще одним напрямком у реалізації Всеукраїнського Проекту «Історія адвокатури України» стало відкриття навчальних кабінетів, кабінетів-музеїв та іменних аудиторій у вищих навчальних закладах України. На сьогодні таких вже 19 у вишах Львова, Одеси (2), Дніпра, Чернівців, Івано-Франківська, Хмельницького, Вінниці, Тернополя (2), Луцька, Чернігова, Ніжина, Коломиї, Надвірної, Кременця, Бережан (2) і Чорткова та у Раді адвокатів Харковської області. Іменем відомого адвоката – члена Центральної Ради і жертви сталінського терору Бориса Козубського названо школу на Тернопільщині. Навчальні кабінети й аудиторії оснащені наочним матеріалом – стендами про історичні етапи розвитку адвокатури України та про славетні імена адвокатів минулого, як загальноукраїнського масштабу, так і місцевого, які жили й працювали у цьому краї.
Популяризації історичної спадщини адвокатури серед професійної спільноти сприяло видання з 2018 року ілюстрованих перекидних Календарів, в яких висвітлювалася роль адвокатів в історії України. За п’ять років тематичні випуски були присвячені адвокатурі ЗУНР, адвокатам-державникам в історії України, адвокатам-письменникам, адвокатам-меценатам і адвокатам-дипломатам.
З метою вшанування внеску відомих представників адвокатської професії у розбудову української державності у першій половині XX століття було здійснено випуск поштового блоку «Адвокати-державники». До блоку увійшло 9 поштових марок, присвячених славетним адвокатам, які були президентами і прем’єр-міністрами українських державних утворень, очолювали українську фракцію у Державній Раді Австро-Угорщини та у І Державній Думі Росії, Союз українських адвокатів – першу професійну організацію українських адвокатів міжвоєнного періоду.
За цей час проведено низку всеукраїнських наукових конференцій і круглих столів, збірники яких опубліковані на сайті НААУ. Апробовано наші наукові дослідження у десятках фахових статей. У Віснику НААУ існує ціла рубрика публікацій з історії адвокатури України, яка має чудові відгуки серед адвокатської спільноти, а також у засобах масової інформації, зокрема у співпраці з Українським Радіо теми з історії адвокатури різних періодів висвітлювалися у багатьох передачах.
Сторінка Проекту у Facebook є відкритим майданчиком для комунікації усіх, хто цікавиться історією української адвокатури.