В. о. Голови КГС ВС Ніна Ткаченко закликала розширити на законодавчому рівні способи повідомлення учасників справи про день і час судового засідання

В. о. голови Касаційного господарського суду у складі ВС Ніна Ткаченко, аналізуючи діяльність господарської юрисдикції в умовах воєнного стану, зауважила, що повномасштабне варварське вторгнення росії суттєво ускладнило роботу господарських судів в Україні, але не зупинило її.

Про це повідомляє Судова влада.

За словами судді, навантаження на господарські суди цього року дещо знизилося та попри це господарські суди демонструють високі показники роботи: за перше півріччя 2022 року господарські суди першої інстанції розглянули 88 тис. процесуальних звернень, апеляційної – 21 тис. процесуальних звернень, а касаційна інстанція розглянула 7,3 тис. процесуальних звернень. Суддя прогнозує, що після Перемоги України та відновлення бізнес-активності кількість справ зросте в геометричній прогресії. Зокрема, очікується багато позовів про відшкодування шкоди та проваджень про банкрутство.

Принагідно Ніна Ткаченко звернулася до народних депутатів України та закликала їх розширити на законодавчому рівні способи повідомлення учасників справи про день і час судового засідання – принаймні на час дії воєнного стану. Серед іншого, йдеться про можливість повідомлення не лише засобами поштового зв’язку, а й телефонограмами чи електронною поштою. В умовах дефіциту коштів у судах на відправлення поштової кореспонденції – такі додаткові способи повідомлення сторін будуть більш ефективними в роботі судів.

КГС ВС більшість справ розглядає в судовому засіданні з повідомленням сторін. Тож, на її думку, слід розширити категорії справ, які можна розглядати в письмовому провадженні, адже відповідно до вимог ст. 300 ГПК України касаційний суд не приймає, не перевіряє докази, не надає їм оцінку, а розглядає справу на підставі тих доказів, які були встановлені судом першої інстанції та перевірені апеляційним судом.

Окрім того, суддя поділилася своїми роздумами щодо розширення інституту дистанційного правосуддя. Суддя переконана, що така ідея має право на життя, проте до цього процесу важливо підходити виважено та збалансовано. «Ми за прогрес, а не за спрощення», – констатувала вона.

Завершуючи виступ, Ніна Ткаченко висловилася за якомога швидше відновлення роботи ВРП, адже судова система та органи суддівського врядування мають діяти спільно задля здійснення правосуддя в Україні на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів, а також для підвищення інвестиційної привабливості та репутації України на міжнародній арені в умовах євроінтеграції.