Верховний Суд зробив висновок, що країна, яка не визнає суверенітет України, вчиняє геноцид щодо нашого народу, воєнні злочини, не може мати судовий імунітет в Україні: суддя КЦС ВС Гулько

Обсяг шкоди, спричиненої Україні та її громадянам країною-агресором, оцінити дуже складно. На відновлення нашої країни знадобиться багато часу. Тому законодавча, виконавча влада мають приділяти багато уваги питанням відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії росії. У той же час Верховний Суд не стоїть осторонь цієї проблеми. Так, у квітні і травні минулого року Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду та Велика Палата ВС ухвалили кілька рішень, які дали можливість громадянам звертатися до суду з позовами до рф про відшкодування шкоди без надання згоди країни-агресора.

Про це повідомляє Судова влада.

«Щодо цих рішень були дискусії. Але Верховний Суд, посилаючись на практику Європейського суду з прав людини, судів європейських країн, які мали збройні конфлікти, зробив висновок, що країна, яка не визнає суверенітет України, вчиняє геноцид щодо нашого народу, воєнні злочини, не може мати судовий імунітет в Україні», – сказав Борис Гулько.

Однак, як наголосив голова КЦС ВС, залишається невирішеним питання стосовно повідомлення рф про розгляд таких справ. Тому потрібно внести відповідні зміни до процесуального закону. Наразі повідомлення здійснюється шляхом розміщення інформації про розгляд справи на офіційному сайті Верховного Суду. Водночас у Верховній Раді України зареєстровано проєкт закону, що передбачає закріплення такого порядку повідомлення на законодавчому рівні. Цей законопроєкт потребує якнайшвидшого ухвалення, оскільки до судів, особливо на звільнених від окупантів територіях, надходить дуже багато позовів про відшкодування шкоди, завданої рф.

Також Борис Гулько акцентував, що найважливіше питання – забезпечення виконання судових рішень про відшкодування завданої країною-агресором шкоди. Таких рішень можуть бути сотні тисяч. І треба уникнути ризику, коли на виконання цих рішень будуть видані виконавчі документи, а держава Україна не зможе їх виконати.