Відмовляючи в реєстрації податкових накладних контролюючому органу необхідно дотримуватися вимоги чіткості та недвозначності

03 червня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Державної фіскальної служби
України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13 грудня
2018 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2019 року у справі No 2040/7098/18 (провадження No К/9901/21121/19) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АСС» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов’язання вчинити дії.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Платник податків виписав і подав податкові накладні на реєстрацію до Єдиного
державного реєстру податкових накладних для підтвердження договірних відносин із контрагентами. Контролюючий орган прийняв рішення про відмову в реєстрації податкових накладних у зв’язку з невідповідністю співвідношення між обсягами постачання та придбання товарів згідно з УКТ ЗЕД. Позивач указав, що надав податковому органу пояснення та необхідні документи, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій, тому відмова в реєстрації податкових накладних є протиправною.

Харківський окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін
постановою Другого апеляційного адміністративного суду, позов задовольнив
частково, зобов’язавши контролюючий орган зареєструвати податкові накладні
платника податків. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що в податкового органу були відсутні підстави для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки контролюючий орган не надав належних і допустимих доказів, які б ставили під сумнів реальність здійснених господарських операцій, а також підстав для відмови в реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Вичерпний перелік документів, достатній для прийняття рішення про реєстрацію
податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових
накладних затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13 червня
2017 року No 567. Водночас для кожного з критеріїв (окрім третього критерію)
передбачений окремий перелік документів. Тобто для кожного критерію передбачений самостійний перелік документів, за умови подання якого приймається рішення про реєстрацію податкової накладної. Загальне посилання на вичерпний перелік документів не є достатнім.

Контролюючий орган має дотримуватися вимоги чіткості та недвозначності
щодо інформації, зазначеної у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, для прийняття обґрунтованого рішення щодо відмови в реєстрації податкових накладних. Додержання вимоги чіткості та недвозначності щодо інформації, зазначеної у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, є особливо важливим з огляду на специфіку податкового законодавства та наслідки недотримання платником податків вимог щодо подання неповного переліку документів.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 03 червня 2021 року у справі No 2040/7098/18 можна ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/97461230.