Про відносини адвоката з Клієнтом в аспекті дисциплінарної практики розповіла адвокат, член Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, член Комітету з питань адвокатської етики НААУ Ася Тарасова під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Лектор докладно проаналізувала разом з учасниками відносини адвоката з Клієнтом в аспекті дисциплінарної практики, а саме:
1. Дисциплінарна відповідальність адвоката за порушення Правил адвокатської етики (процедура дисциплінарних проваджень та нормативні акти).
2. Договір про надання правової допомоги.
- 2.1. Вимоги до договору про надання правової допомоги відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Правил адвокатської етики.
- 2.2. Практичні рекомендації до змісту договору про надання правової допомоги за результатами аналізу дисциплінарної практики.
3. Дії адвоката на стадії прийняття доручення від клієнта.
3.1. Підстави для відмови в укладанні договору.
4. Дії адвоката до підписання Договору
4.1. Дисциплінарна відповідальність адвоката як наслідок недотримання вимог Правил адвокатської етики під час прийняття доручення від клієнта.
5. Дії адвоката під час виконання доручення клієнта.
6. Припинення розірвання договору про надання правової допомоги.
- 6.1. Дії адвоката та клієнта відповідно до Правил адвокатської етики.
- 6.2. Дисциплінарна відповідальність адвоката як наслідок недотримання вимог Правил адвокатської етики при розірванні договору про надання правової допомоги.
7. Особливості етичних засад у відносинах адвоката з клієнтом.
- 7.1. Недієздатним/обмежено/частково дієздатним.
- 7.2. Юридичною особою.
- 7.3. При посередництві між клієнтами.
- 7.4. Договори в електронному суді.
8. Гонорарні відносини адвоката з клієнтом ( нормативні акти та дисциплінарна практика ).
9. Дисциплінарна практика з питань укладання та розірвання договорів про надання правової допомоги.
У рамках характеристики відносин адвоката з Клієнтом в аспекті дисциплінарної практики акцентовано на наступному:
Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі-закон) передбачає дотримання Правил адвокатської етики (далі-Правила) як одного з основних професійних обовʼязків адвоката.
Правила слугують обовʼязковою для використання системою орієнтирів при збалансуванні, практичному узгодженні своїх багатоманітних, іноді суперечливих прав та обовʼязків відповідно до статусу, основних завдань адвокатури і принципів її діяльності, визначених Конституцією, Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та іншими законодавчими актами також закріплюють єдину систему критеріїв оцінки етичних аспектів поведінки адвоката ( Преамбула ПАЕ).
- Адвоката може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав, передбачених Законом (ч.1 ст. 33 Закону).
- Підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку. Дисциплінарним проступком адвоката є порушення Правил адвокатської етики. (ст.34 Закону).
- Адвокат може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності протягом року з дня вчинення дисциплінарного проступку (ч.2 ст. 35 Закону).
- Адвокат може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності за порушення ПАЕ помічником, стажистом адвоката або особою, яка перебуває з ним у трудових відносинах (ст. 67 ПАЕ).
- Загальні засади застосування дисциплінарної відповідальності за порушення ПАЕ (ст. 70 ПАЕ):
- Дисциплінарні стягнення застосовуються лише за винні порушення.
- Адвокат вважається невинуватим у вчиненні дисциплінарного проступку і не може бути підданий дисциплінарному стягненню доки його вину не буде доведено в законному порядку і встановлено рішенням КДКА або ВКДКА.
- Адвокат не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчинені дисциплінарного проступку.
- Обов’язок доказування вини адвоката покладається на особу, яка ініціює питання дисциплінарної відповідальності відносно адвоката.
- Звинувачення адвоката не можуть ґрунтуватись на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини адвоката тлумачаться на його користь.
- Дисциплінарну справу стосовно адвоката не може бути порушено за заявою(скаргою), що не містить ознак дисциплінарного проступку адвоката, а також за анонімною заявою(скаргою).
- Не допускається зловживання правом на звернення до КДКА, у тому числі ініціювання питання про дисциплінарну відповідальність адвоката без достатніх підстав, і використання зазначеного права як засобу тиснення на адвоката у зв’язку із здійсненням ним адвокатської діяльності.
- Щодо відносин дисциплінарної відповідальності адвокатів діє презумпція невинуватості.
- Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч. 1 ст. 26 Закону, ст. 14 ПАЕ):
Договір про надання правової (правничої) допомоги – договір, за яким одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське обʼєднання) зобовʼязується надавати правову допомогу іншій стороні договору (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобовʼязується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору, у випадку, якщо така оплата передбачена договором.
До договору про надання правової (правничої) допомоги застосовуються вимоги:
- загальні положення цивільного законодавства про договір;
- Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»;
- Правил адвокатської етики.
- Форма та зміст договору про надання правової (правничої) допомоги ( ст.27 Закону):
- Письмово.
- Усно- усні і письмові консультації, розʼяснення з правових питань.
- Умова-запис в журналі та оформлення документу про оплату гонорару.
*невідкладна потреба правової допомоги клієнту за умови неможливості письмового оформлення за конкретних обставин умова-письмова форма протягом трьох днів або в найближчий строк
Зміст Договору не може суперечити Конституції України та законам України, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, присязі адвоката України та ПАЕ.
Рекомендації: звернути увагу на відповідність договорів Закону та ПАЕ.
Рішення РАУ Nº57 від 12.04.2019 року «Про затвердження розʼяснення щодо оформлення ордерів на надання правової допомоги до укладання письмового договору».
Рішення РАУ Nº121 від 04.11.2022 року «Про затвердження розʼяснення щодо можливості адвокатам здійснювати представництво інтересів клієнтів на підставі договору, вчиненого в електронній формі, а також необхідності надання клієнтом згоди на розкриття конфіденційної інформації.
- Сторони договору:
- адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об’єднання.
- клієнт або особа, яка діє в інтересах клієнта (ч.4 ст.27 Закону,ст. 15 ПАЕ).
Якщо Договір укладений на користь Клієнта з особою, яка діє в його інтересах, Адвокат зобов’язаний отримати підтвердження згоди Клієнта на надання правової (правничої) допомоги виключно в випадку, коли цього вимагає закон.
Рішення РАУ №56 від 12.04.2019 року «Про затвердження роз’яснення щодо отримання адвокатом від клієнта загоди на укладання договору про надання правової допомоги».
Рішення РАУ №65 від 4-5.07.2014 року «Про надання роз’яснень щодо обсягу прав повіреного на укладання договору про надання адвокатом (захисником) правової допомоги».
Рекомендації: зазначати електрону адресу сторін, виконання вимог законодавства щодо забезпечення захисту персональних даних про фізичну особу з зазначенням в договорі обов’язків та відповідальності.
Рішення РАУ №146 від 27.05.2017 року «Про результати розгляду звернення адвоката Проконової КВ щодо можливості укладання договору про надання правової допомоги в порядку Закону України «Про електрону комерцію».
Рішення РАУ №98 від 15.10.2020 року «Про затвердження роз’яснення щодо підстав для здійснення адвокатської діяльності».
Рішення РАУ №142 від 15.11.2019 року «Про затвердження роз’яснення щодо можливості адвоката представляти інтереси клієнта в органах казначейства у питаннях пов’язаних з виконанням рішень про стягнення коштів присуджених на ім’я клієнта на підставі ордеру чи договору».
- Практичні рекомендації щодо змісту Договору за результатами аналізу дисциплінарної практики стосовно адвокатів для уникнення привидів для скарг:
- недотримання форми Договору;
- відсутність дати укладання Договору;
- в умовах Договору – зазначення конкретного виду правової допомоги та, назви установи де здійснюється, перелік інстанції тощо;
- чітко визначити права та обовʼязки сторін;
- зазначити відповідальність сторін;
- зазначити конкретні строки або обставини, щодо строків дії Договору;
- умови розірвання Договору;
- кількість примірників для сторін-обовʼязково
- розробити Додатки до Договору ( про гонорар, акт виконаних робіт тощо).
Увага! Адвокат, який здійснював захист клієнта під час досудового розслідування на підставі договору має право відмовитись від прийняття доручення на захист цього клієнта в суді (частина 4 статті 17 ПАЕ).
- Підстави для відмови в укладанні Договору (ст. 28 Закону)
Адвокату укладати Договір і він відмовитись від виконання Договору : o у разі конфлікту інтересів або можливості його виникнення (ст.ст. 9, 20 ПАЕ):
- якщо результат, якого бажає Клієнт, або засоби його досягнення на яких Клієнт наполягає, є протиправними, суперечити Конституції України та законам України, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, присязі адвоката України та ПАЕ;
- доручення Клієнта виходить за межі професійних прав і обов’язків адвоката (ст. 19 ПАЕ);
- адвокат брав участь у відповідному провадженні і це є підставою для його відводу згідно з процесуальним законом;
- якщо виконання доручення може призвести до розголошення відомостей, що складають предмет адвокатської таємниці (ст.10 ПАЕ), крім випадків наявності письмової згоди Клієнта (ст. 22 ПАЕ);
- адвокат є членом сім’ї або близьким родичем посадової особи, яка бере участь в судочинстві, кримінальному провадженні тощо o виконання договору може суперечити інтересам адвоката, членам його сім’ї, професійним обов’язкам, інших обставин, пов’язаних з конфліктом інтересів.
На вимогу Клієнта до укладання Договору адвокат (адвокатське бюро, адвокатське об’єднання) має повідомити про кваліфікацію по даній справі та можливе виникнення конфлікту інтересів (ст.16 ПАЕ).
Адвокат має право відмовитись від прийняття доручення Клієнта, виходячи з будь-яких причин та без їх пояснення. Приймаючи доручення про надання професійної правничої (правової) допомоги адвокат повинен зважити на свої можливості щодо його виконання (ст. 17 ПАЕ).
Важливо! Адвокат зобов’язаний зберігати адвокатську таємницю про відомості, що сталі йому відомі від особи, яка звернулась з пропозицією укладання Договору (ч.2 ст.28 Закону).
(Рішення ВКДКА Nº IX-010/2020 від 30.09.2020 року).
- Дії Адвоката до підписання Договору (Адвокат повинен):
- з’ясувати всі відомі Клієнту обставини для формування позиції по справі;
- вивчити всіх документи, які є в розпорядженні Клієнта; переконатись у наявності фактичних і правових підстав для виконання доручення; викласти їх клієнту, в загальних рисах;
- попередити про час і обсяг виконання доручення;
- попередити про правові наслідки досягнення результату, що бажає Клієнт та ризики ( ст. 18 ПАЕ).
Рекомендовано: Залишати собі тільки копії документів. Попередити про всі ризики, в разі високої ймовірності небажаного результату закріпити в Договорі або додатку.
- Дисциплінарна відповідальність адвоката, як наслідок недотримання вимог ПАЕ під час прийняття доручення від клієнта
Практичні рекомендації на стадії прийняття доручення щодо дій адвоката:
1. Особи від яких адвокат може прийняти доручення ( стаття 15 ПАЕ) : встановлення особи, згода Клієнта, згода на обробку персональних даних, документ про ознайомлення із законодавством про захист персональних даних (сайт НААУ).
Рекомендовано: зазначення всіх засобів звʼязку.
2. Зважити на свої можливості щодо виконання доручення. Зʼясувати всі відомі Клієнту обставини; вивчити всі документи; переконатись у наявності фактичних і правових підстав для виконання доручення; викласти їх клієнту, в загальних рисах; попередити про час і обсяг; практику застосування норм та правові наслідки досягнення результату, яких бажає Клієнт ( стаття 18 ПАЕ).
Рекомендовано: Залишати собі тільки копії документів. Попередити про всі ризики, в разі високої ймовірності небажаного результату закріпити в Договорі або додатку.
3. Неприпустимість конфлікту інтересів ( статті 9, 20 ПАЕ).
4. Зʼясувати, чи не повʼязаний клієнт чинним договором з іншим адвокатом на виконання тотожного або такого, що частково збігається за обсягом доручення ( стаття 23 ПАЕ).
- Дисциплінарна відповідальність адвоката, як наслідок недотримання вимог ПАЕ під час виконання доручення клієнта.
Вимоги до адвоката під час виконання адвокатом доручення :
- дотримання принципу законності – категорична заборона незаконних та неетичних засобів ( стаття 25 ПАЕ)
- інформування Клієнта про хід та результати доручення, законні права та обовʼязки Клієнта ( стаття 26 ПАЕ)
- дотримання принципу добросовісності – розумно необхідна увага, використання всіх розумно необхідних і доступних законних засобів для надання ефективної професійної правової допомоги, оперативно виконувати доручення Клієнта (стаття 27 ПАЕ).
- Припинення, розірвання договору про надання правової допомоги ( ст. 29 Закону):
- дія договору про надання правової допомоги припиняється його належним виконанням;
- достроково припинений за взаємною згодою сторін (ст. 33 ПАЕ);
- розірваний на вимогу однієї із сторін на умовах, передбачених договором : Клієнтом (ст. 31 ПАЕ), Адвокатом (ст. 32 ПАЕ).
Увага: при цьому клієнт зобовʼязаний оплатити гонорар за всю роботу, що була виконана чи підготовлена до виконання,а адвокат (адвокатське бюро, адвокатське обʼєднання)зобовʼязаний (зобовʼязане)повідомити клієнта про можливі наслідки та ризики.
- якщо в процесі виконання доручення Клієнта адвокат дізнався про існування конфлікту інтересів цього та інших Клієнтів, за обставин, зазначених в статтях 20 та 22 ПАЕ (ст.34 ПАЕ);
- неможливості дотримання принципу конфіденційності (через конфлікт інтересів) (ст.34 ПАЕ).
Якщо сторона Договору з Клієнтом є адвокатське бюро та адвокатське обʼєднання, при виникненні обставин, які є підставами для розірвання договору, повʼязаних з конкретним адвокатом, можуть бути вжиті заходи по заміні адвоката за згодою Клієнта (ст.36 ПАЕ).
Рекомендації: зазначити конкретні строки або обставини, щодо строків дії Договору.
Рішення РАУ Nº67 4-5.07.2014 року «Про затвердження розʼяснення щодо подальшого надання адвокатом правової допомоги після виконання ним умов раніше укладеного договору».
- Невиконання обовʼязків адвоката при розірванні Договору (ст. 35 ПАЕ) містять ознаки дисциплінарного проступку та є підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності
Адвокат зобов’язаний :
- повернути Клієнту отримані від нього документи, а також документи, видані для адвоката іншими особами в ході виконання доручення;
- проінформувати щодо здійсненої роботи;
- передати копії процесуальних документів, наявних у адвоката.
Обовʼязки Адвоката, що випливають з принципів конфіденційності та конфлікту інтересів діють після завершення виконання Договору.
Зазначені вимоги не поширюються на випадки розірвання Договору Адвокатом з підстав грубого порушення клієнтом зобовʼязань, прийнятих на себе згідно з Договором.
- ОКРЕМА УВАГА
Етичні аспекти відносин адвоката з недієздатним (обмежено, частково дієздатним) клієнтом ( стаття 37 ПАЕ).
Етичні засади здійснення посередництва між клієнтами (статті 21, 40 ПАЕ).
Етичні аспекти відносин адвоката з клієнтом-юридичною особою (статті 38, 39 ПАЕ).
Договори в електронному суді.
- Гонорар
Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору (ч. 5 ст. 626 ЦК України).
Гонорар є формою винагороди Адвоката за здійснення захисту, представництва та інших видів правової допомоги Клієнту (ст. 30 Закону, ст. 28 ПАЕ) але не є істотною умовою договору.
В Договорі (та Додатку, якщо такий передбачений) визначаються:
- Розмір гонорару
- встановлюється за погодженням сторін, адвокат має право в розумних межах визначати розмір з власних міркувань.
- Законом та ПАЕ не встановлюється мінімальний, масимальний та орієнтовний розмір.
- умови щодо встановлення розміру гонорару : складність справи, кваліфікація, досвід адвоката та інші обставини, гонорар має бути розумним.
- та враховувати витрачений адвокатом час (ч. 3 ст. 30 Закону).
- Pro bono без сплати гонорару або гонорару в 0,00 грн.
Рішення РАУ Nº118 23.04.2016 року «Про затвердження розʼяснень щодо можливості надання адвокатом(адвокатським бюро,адвокатським обʼєднанням) правової допомоги безоплатно (Pro Bono)
Рішення РАУ Nº44 29.04.2022 року «Про внесення змін до порядку ведення ЄРАУ» адвокатські послуги для військовослужбовців Pro Bono порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата).
- підстави для зміни розміру гонорару
- порядок сплати та повернення гонорару
- фактичні витрати (ст. 29 ПАЕ)
- гонорар успіху Рішення Nº 35 РАУ від 12.04.2019 року « Про звернення адвоката Дроздова О.М.. Рішення ЄСПЛ від 18.01.2011 року у справі CASE OF MGN LIMITED v THE UNITED KINGDOM ( application no.39401/04). Висновок Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду, викладений у Постанові від 12.06.2018 року ВП/ВС у справі Nº904/4507/18.
Рішення РАУ 26.06.2019 року щодо надання Міністерству фінансів орієнтовного розміру гонорару адвокатів у справах, де адвокат представляє інтереси держоргану або органу адвокатського самоврядування за результатами опитувальника Рад регіонів в аспекті запровадження виключного права адвокатів на представництво в судах.
Стаття 67 ПАЕ.
Адвокат має право:
- Вимагати попередньої виплати гонорару та/або компенсації можливих витрат, пов’язаних з виконанням доручення; окрім гонорару стягувати кошти для покриття витрат, пов’язаних з виконанням доручення.
- Право на отримання невнесеного гонорару не залежить від результату, якщо інше не передбачено Договором (ст. 30 ПАЕ).
- Не погодження Клієнтом розміру гонорару при наданні доручення адвокату або в ході його виконання є підставою для відмови від прийняття доручення або розірвання Договору на вимогу адвоката (ст. 28 ПАЕ).
- Адвокат може ділити свій гонорар з іншими особами, якщо це не заборонено актами законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність (ч.3 ст.6 ПАЕ).
Розпорядження Голови НААУ, РАУ Ізовітової Л.П. № 140 від 07.10.2022 року про створення Робочої групи з напрацювання методичних рекомендацій щодо гонорарних питань.
Рішення РАУ №66 від 26.06.2019 року «Про орієнтовний розмір адвокатського гонорару за представлення інтересів державного органу та органу місцевого самоврядування у судах».
Рішення РАУ №30 від 30.03.2018 року та№98 від 02.06.2018 року «Про створення робочої групи з дослідження питання необхідності встановлення та затвердження мінімального розміру виплат на оплату послуг адвоката з надання професійної правової(правничої) допомоги».
- Дисциплінарна відповідальність з «гонорарних питань»
Вирішення питання щодо повернення гонорару по договору про надання правової допомоги до компетенції ВКДКА не відноситься, як не відноситься і до повноважень КДКА, які передбачені ст.50 Закону, та вирішуються в судовому порядку згідно діючого законодавства України.
Рішення ВКДКА № IV-015/19 від 25.042019 року).
Рішення ВКДКА № III-008/19 від 28.02.2019 року.
Рішення ВКДКА № III-024/19 від 29.03.2019 року.
Узагальнення практики КДКА:
Конфлікт інтересів – Рішення ВКДКА № Х-017/2019 від 04.10.2019 року.
Адвокатська таємниця – Рішення ВКДКА № VІІ-010/2020 від 25.07.2020 року.
Етичні аспекти відносин адвоката з правоохоронними органами – Рішення ВКДКА № VІІ011/2020 від 25.07.2020 року.
Рішення РАУ Nº 12 від 30 квітня 2024 року о надання розʼяснень статей 14, 15, 17 Правил адвокатської етики щодо відносин адвоката з клієнтом під час укладання договору про надання адвокатом правової (правничої) допомоги та межі перевірки кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури підстав для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності, які викладені у заявах (скаргах).
Узагальнення дисциплінарної практики КДКА з питань укладання та розірвання договорів про надання правничої допомоги від 20 вересня 2024 року:
- Для складання проектів процесуальних документів, як складової адвокатської діяльності, адвокат має укладатися з особою договір про надання правничої допомоги як того вимагає ч. 1 ст. 27 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Рішення NºV-015/2023 від 26 травня 2023 року,
- Надання фактичної правничої допомоги, обговорення оплати гонорару за виконану роботу, що виразилось у листуванні та обміном проектами договорів та процесуальних документів протягом тривалого часу без укладення договору про надання правничої допомоги, містить ознаки дисциплінарного проступку, які підлягають перевірці. Рішення Nº IV-007/2023 від 28 квітня 2023 року,
- Надання правничої допомоги на підставі довіреності без укладання договору про надання правничої допомоги містить ознаки дисциплінарного проступку, які підлягають перевірці. Рішення NºIV-006/2023 від 28 квітня 2023 року, Nº1-002/2022 від 31.01.2022 року,
- За відсутності письмового погодження клієнтів, в разі виникнення конфлікту інтересів в процесі реалізації адвокатом договору, такий договір має бути розірваний з дотриманням умов, визначених Правилами. Рішення Nº IV-004/2023 від 28 квітня 2023 року, Nº11-002/2022 від 01.02.2022 року,
- Адвокат може залучати інших адвокатів для виконання умов договору про надання правничої допомоги, але з дотриманням вимог статті 24 Правил адвокатської етики. Рішення NºIII-009/2023 від 31 березня 2023 року,
- Розірвання договору про надання правничої допомоги в односторонньому порядку з волі Клієнта. Рішення Nº 1-021/2022 від 31.01.2022 року, N°II-011/2022 від 01.02.2022 року,
- Розірвання договору про надання правничої допомоги адвокатом має бути належним чином оформлення, адже у випадку порушення порядку розірвання в діях адвоката наявні ознаки дисциплінарного проступку. Рішення NºXII-019/2021 від 01.12.2021року, NºX-011/2021 від 01 жовтня 2021 року,
- Розірвання договору про надання правничої допомоги адвокатом має бути належним чином оформлення, адже у випадку порушення порядку розірвання в діях адвоката наявні ознаки дисциплінарного проступку. Рішення NºIX-010/2021 від 30 вересня 2021 року,
- Якщо зміст предмету договору про надання правничої допомоги занадто широкий, то це дозволяє трактувати обовʼязок адвоката захищати інтереси клієнта як під час досудового слідства, так і в судах. Рішення NºVII-011/2021 від 01 липня 2021 року,
- Несплата Клієнтом гонорару адвокату за укладеним договором про надання правничої допомоги не створює наслідки розірвання договору без активних дій адвоката. Рішення NºVIII-008/2022 від 26 серпня 2022 року,
- Така форма припинення надання професійної правничої (правової) допомоги як зупинення дії договору про надання правової допомоги, – не передбачена Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Цивільним кодексом України. Рішення Nº1-008/2023 від 27 січня 2023 року,
- Всупереч вимогам процесуального закону судом створено умови (перешкоди) щодо неможливості повноцінного виконання функцій захисту, що, в свою чергу, прямо суперечить інтересам клієнта, що стало підставою для розірвання Договору про надання правової допомоги. Рішення NºXII-002/2022 від 23 грудня 2022 року.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.