Власник квартири в ОСББ зобов’язаний здійснювати платежі за наявності підтверджених витрат на управління, утримання будинку

Відсутність відповідного договору між споживачем послуг з утримання будинку та прибудинкової території та їх виконавцем не є підставою для нестягнення з відповідача заборгованості з їх оплати.

18 листопада 2020 року КЦС ВС розглянув касаційну скаргу ОСББ «А-1» на постанову Харківського апеляційного суду від 09 грудня 2019 року у справі за позовом ОСББ «А-1» до ОСОБА_1 про про стягнення заборгованості та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСББ про визнання недійсним рішення загальних зборів щодо встановлення розмірів внесків за утримання будинку і прибудинкової території, – , і прийняв постанову, в якій зазначено наступне.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ОСББ «А-1» є балансоутримувачем багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1.

Рішенням 35-ої сесії шостого скликання Харківської міської ради передано ОСББ «А-1» у постійне користування земельну ділянку площею 0,5078 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.

28 березня 2001 року право приватної власності на квартиру АДРЕСА_2, зареєстровано у КП«Харківське міське бюро технічної інвентаризації»за ОСОБА_1.

Протоколом загальних зборів членів ОСББ «А-1» від 04 грудня 2010 року No 5 для утримання охорони прибудинкової території затверджено внески у розмірі 20 грн на місяць з кожної квартири, а також 5 грн з кожного автомобіля за одну ніч. Також вирішено поставити шлагбаум, встановити відеоспостереження, забезпечити чергового охоронця телефоном з наданням номерів телефонів усіх квартир для екстреного зв’язку. Вказані внески нараховуються окремо від квартплати та є обов’язковими для всіх власників квартир у будинку незалежно від їхнього членства.

Надалі протоколом загальних зборів членів ОСББ «А-1» від 29 жовтня 2016 року змінено розмір тарифу і внесків на утримання будинку та прибудинкової території, зокрема, встановлено загальний внесок на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 2,80 грн за квадратний метр загальної площі квартири та скасовано внески на благоустрій в розмірі 20,00 грн та комору – 3,00 грн з перенесенням заборгованості на експлуатаційні витрати з 01 листопада 2016 року. Крім того, встановлено внесок за розміщення автомобіля на прибудинковій території у розмірі 6,00 грн за ніч з 01 листопада 2016 року.

Відповідач та члени його сім’ї розміщують на прибудинковій території будинку два автомобілі: «Ford Focus»та «Ford С-Мах», однак сплачувати витрати на утримання прибудинкової території згідно з тарифами відмовляються.

ОЦІНКА СУДУ

Статтею 4 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що основна діяльність об’єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю об’єднання.

Відповідно до статті 12 вказаного Закону управління багатоквартирним будинком здійснює об’єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об’єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об’єднання.

Згідно із частиною першою статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення,а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Згідно зі статті 642 ЦК України, якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (надала послуги, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Оскільки відповідач є власником квартири АДРЕСА_2, в якому створено ОСББ, він зобов’язаний здійснювати платежі та внески (незалежно від членства в об’єднанні) за наявності підтверджених витрат на управління, утримання збереження будинку, тому така сума підлягає стягненню.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції дійшов правильного висновку проте, що відсутність відповідного договору між споживачем послуг з утримання будинку та прибудинкової території та їх виконавцем не є підставою для нестягнення з відповідача заборгованості з їх оплати.

Постанова КЦС ВС від 18 листопада 2020 року у справі No 638/19174/17 – https://reyestr.court.gov.ua/Review/93666870;

Постанова КЦС ВС від 22 липня 2020 року у справі No 210/19958/15-ц– https://reyestr.court.gov.ua/Review/90643564.