Врегулювання порядку відновлення матеріалів кримінальних проваджень, втрачених на тимчасово окупованих територіях, доцільніше передбачити в окремому спеціальному законі: суддя Кравченко

У Верховному Суді відбулися експертні консультації щодо правового регулювання питання досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень (справ), матеріали яких втрачені або перебувають на тимчасово окупованих територіях. Захід організовано Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Права людини в дії».

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Станіслав Кравченко зазначив, що ще в 2014 році виникла проблема з розглядом справ, підсудних судам, розташованим на території  Автономної Республіки Крим та м. Севастополі, в окремих районах Донецької та Луганської областей. І вже восьмий рік на законодавчому рівні повною мірою не вирішується питання нормативної регламентації відновлення матеріалів кримінальних проваджень (справ), втрачених на тимчасово окупованих територіях.

«Сьогодні, вважаю, мають право на існування і зміни до КПК України, але більше особливостей щодо врегулювання порядку відновлення матеріалів кримінальних проваджень (справ), втрачених на тимчасово окупованих територіях, доцільніше передбачити в окремому спеціальному законі», – зауважив Станіслав Кравченко.

На його думку, з формальної точки зору КПК України передбачає таке право, оскільки в ч. 2 ст. 1 КПК України зазначено, що кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Крім того, відновленню підлягають не тільки матеріали кримінальних проваджень за КПК 2012 р., а й кримінальні справи за КПК 1960 р. У випадку внесення змін до КПК 2012 р. відповідних змін потребуватиме і КПК 1960 р.

Доповідач також звернув увагу на те, що станом на 31 грудня 2020 року у ККС ВС не розглянуто 35 касаційних скарг та 5 кримінальних проваджень з окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також 104 касаційні скарги та 5 кримінальних проваджень з АРК. Станом на сьогодні ситуація майже не змінилася.

А от, наприклад, загальними місцевими судами Донецької області (за наданою на запит Верховного Суду інформацією) за період з 2014 року: відновлено (частково) 56 кримінальних проваджень (справ); закрито 22 кримінальних проваджень (справ); відмовлено у задоволенні 3 заяв про відновлення матеріалів втрачених кримінальних проваджень (справ); відмовлено у відкритті 35 проваджень; повернуто заявникам 16 заяв; залишено без розгляду 3 заяви;  проведено судовий розгляд щодо 2 заяв; розглянуто в порядку ст. 206 КПК України 56 заяв.