ВРП зупинить роботу, якщо діяльність Етичної ради не відповідатиме Конституції України: Олексій Маловацький

Про проблеми правового регулювання діяльності Етичної ради при ВРП, затягування міжнародними експертами початку роботи Конкурсної комісії до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та 50-відсотковий дефіцит суддів в. о. Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький повідомив під час робочої зустрічі щодо імплементації судової реформи.

Про це повідомляє прес-служба ВРП.

Олексій Маловацький зазначив, що Вища рада правосуддя здійснила всі підготовчі дії для того, щоб Вища кваліфікаційна комісія суддів України запрацювала вчасно. Водночас зауважив, що процес значно затягується, оскільки минуло вже 42 дні (станом на час проведення зустрічі 29 жовтня 2021 року) з дня  обрання Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади членів ВККСУ, однак міжнародні експерти за цей час так і не зв’язалися з українською стороною для проведення першої зустрічі. Крім того, ВРП упродовж 35 днів не могла отримати контакти цих представників, щоб зв’язатися з ними самостійно.

«Інформація від міжнародних експертів про те, що їх було пізно повідомлено про участь у Комісії, виглядає більше як політична акція, а не правова. В Україні понад два роки не працює Вища кваліфікаційна комісія суддів України, через що склалася катастрофічна ситуація з доступом громадян до правосуддя. Наразі не здійснюють правосуддя 8 судів, а отже, 170 тисяч людей не можуть себе захистити. Із кожним місяцем ситуація погіршується, і ми говоримо про це вже майже два роки»,– наголосив Олексій Маловацький. 

ВРП неодноразово звертала увагу Президента України, Верховної Ради України, представників посольств та міжнародних партнерів  на катастрофічний стан кадрового забезпечення судів та наголошувала на необхідності сприяння у пришвидшенні початку роботи ВККСУ. 

Коментуючи ситуацію з доступом громадян до правосуддя, Олексій Маловацький повідомив, що наприкінці грудня закінчується п’ятирічний строк повноважень ще близько 485 суддів. Це означає, що на початку 2022 року дефіцит суддів в Україні буде дорівнювати 3000, що загалом становить більш ніж 50 % від загальної чисельності суддівських кадрів. 

«Тобто умовно майже пів України залишиться без доступу до правосуддя», – резюмував Олексій Маловацький.

Олексій Маловацький також пояснив ситуацію щодо оцінки Етичною радою діючих та майбутніх членів Вищої ради правосуддя. За його словами, якщо у правовому регулюванні щодо обрання та роботи Етичної ради нічого не зміниться і її діяльність не відповідатиме Конституції України, це призведе до вимушеного зупинення роботи Вищої ради правосуддя. 

«Якщо Етична рада запрацює з таким правовим регулюванням, яке є зараз, понад 10 членів ВРП будуть вимушені залишити свої посади, оскільки діяльність Етичної ради буде, беззаперечно, неконституційною», – зазначив Олексій Маловацький.

Вища рада правосуддя підтримає будь-яку реформу, яка покращить доступ громадян до правосуддя, зменшить навантаження на діючих суддів, допоможе охочим отримати доступ до професії судді та водночас відповідатиме Конституції України, законам України, буде виваженою і системною.