Якщо станом на час направлення в електронному вигляді акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального чинне законодавство не встановлює часових лімітів у межах календарного дня, протягом якого платник має надіслати акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального, то немає правових підстав для відмови в прийнятті акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального.
22 листопада 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Ізмаїльської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Держаної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2016 року й ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2016 року у справі No 815/3074/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Алвас» до Ізмаїльської об’єднаної державної
податкової інспекції Головного управління Держаної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними дій щодо неприйняття до реєстрації акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального та зобов’язання здійснити реєстрацію зазначеного акта із внесенням його даних до Єдиного реєстру податкових накладних.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Контролюючий орган відмовив платнику в прийнятті акта інвентаризації обсягів
залишку пального, оскільки такий акт був поданий після спливу операційного дня реєстрації документів. Платник указав, що податковий орган безпідставно відмовив у прийнятті акта інвентаризації обсягів залишку пального та відповідно до положень пункту 49.5 статті 49 Податкового кодексу України був зобов’язаний прийняти такий акт, який є одним із видів податкової звітності.
Одеський окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду, задовольнив позов. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що чинне законодавство не встановлює часових обмежень в межах календарного дня, протягом якого платник має надіслати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального.
Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові
рішення – без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Порядок заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального,
затверджений наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року No 219, набрав чинності з дня офіційного опублікування, яке відбулося 05 квітня 2016 року, і не може бути застосований до цього моменту. До таких правовідносин не можуть бути застосовані й положення Порядку ведення єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 24 лютого 2016 року No 114, який регулює лише правовідносини, пов’язані з реєстрацією акцизних накладних та розрахунків коригування до них і не поширюється на реєстрацію акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального.
Якщо станом на час направлення в електронному вигляді акта проведення
інвентаризації обсягів залишку пального чинне законодавство не встановлює
часових обмежень в межах календарного дня, протягом якого платник має надіслати акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального, то відсутні правові підстави для відмови у прийнятті акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального. Визнання протиправними дій контролюючого органу щодо відмови у прийнятті акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального зумовлює визнання такого акта поданим, тобто в межах граничного строку, встановленого пунктом 9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України, для подання такого акта контролюючому органу та, відповідно, прийнятим з моменту його подання.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 22 листопада 2022 року у справі No 815/3074/16 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/107476129.