За подання до суду апеляційної скарги на судове рішення приватним виконавцем суду варто застосовувати ставку судового збору як для фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, а не як ФОП

16 грудня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу приватного виконавця виконавчого округу Миколаївської області на ухвалу апеляційного суду у справі за його поданням про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника ОСОБА_1 без вилучення паспортного документа.

Суд першої інстанції залишив без розгляду зазначене подання.

Ухвалою апеляційного суду апеляційну скаргу приватного виконавця на ухвалу суду першої інстанції визнано неподаною через несплату ним судового збору у розмірі, передбаченому для юридичних осіб, та повернуто особі, яка її подала.

При цьому апеляційний суд вважав, що приватний виконавець здійснює виконавчі дії у виконавчому провадженні, у якому стягувачем виступає банк, що є юридичною особою і авансує внесок на витрати виконавчого провадження, зокрема на сплату судового збору.

Верховний Суд не погодився із такими висновками апеляційного суду з огляду на таке.Приватний виконавець є суб’єктом незалежної професійної діяльності.

Апеляційна скарга подана приватним виконавцем як фізичною особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, а не як приватним підприємцем. Тому у суду апеляційної інстанції були відсутні підстави вважати, що для подання приватним виконавцем апеляційної скарги варто застосовувати ставку судового збору як для фізичної особи –підприємця.

Крім того,закони України «Про виконавче провадження» та «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» не ототожнюють приватного виконавця зі стягувачем або його представником.

Стягувачем за виконавчим документом, що перебуває на примусовому виконанні у заявника, є банк, проте заявник не є його представником.

Апеляційна скарга подається не від імені банку, а особисто від імені приватного виконавця, який діє самостійно та відповідно до статті 18 Закону України «Про виконавче провадження».

Постановою Верховного Суду від 16 грудня 2020 року ухвалу Миколаївського апеляційного суду від 04 липня 2019 року скасовано, справу направлено до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 16 грудня2020 року у справіNo490/3876/19(провадження No 61-15331св19)можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/93708806