Законопроєкт щодо захисту тварин потребує удосконалення: НААУ вважає за доцільне повернути проєкт Закону № 5697

НААУ вважає за доцільне повернути проект Закону № 5697 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за незаконне ввезення/вивезення тварин, порушення правил утримання та поводження з тваринами, використання тварин у видовищних заходах, їх вилучення тощо» № 5697 від 23.06.2021 р. на доопрацювання.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Відповідний правовий аналіз було здійснено Комітетом з адміністративного права та процесу у відповідь на запит Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності.

Серед іншого, проектом Закону №5697 пропонується  внести зміни до статті 265 КУпАП наступного змісту: «Про вилучення речей, об’єктів тваринного чи рослинного світу і документів складається протокол, або робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне чи кримінальне правопорушення про огляд речей, об’єктів тваринного чи рослинного світу, або адміністративне затримання». Такі нововведення є недоцільними й необґрунтованими. Це пов’язано з тим, що запропоновані зміни вносяться винятково до Кодексу України про адміністративні правопорушення та жодним чином не стосуються Кримінального кодексу України.

У цьому аспекті необхідно зазначити, що поняття «кримінальне правопорушення» відсутнє, натомість існує поняття «кримінальний проступок», яке не передбачає складання такого процесуального документа, як протокол. Отже, необхідно вилучити слова «кримінальне правопорушення» із Законопроекту №5697 у частині внесення змін до статті 265 КУпАП.

Також законопроектом № 5697 пропонується доповнити норми КУпАП статтею 883, що є передчасним, оскільки проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони використання тварин у цирку та інших незаконних видовищних заходах із залученням тварин» № 5406 від 20.04.2021 р., який передбачає накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності за порушення заборони на використання тварин у видовищних заходах, ще не прийнятий. Відповідно, доцільніше доповнити КУпАП додатковою статтею після прийняття Законопроекту № 5406.

Крім того, законопроект слід привести у відповідність до стандартів законодавчої техніки.