Зловживання гарантіями адвокатської діяльності знецінює значення самих гарантій та негативно впливають на авторитет інституту адвокатури

Коли під час обшуку в одному із офісних центрів Києва слідчі Державного бюро розслідувань натрапили на кімнати, що були позначені як робочі місця адвокатів, то звернулися до профільного комітету НААУ. Цього разу також були виявлені ознаки порушень, але не з боку ДБР.

Участь в слідчій дії взяв представник Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Дмитро Піліпенко.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Прибувши на місце, він з’ясував, що всі приміщення двох поверхів будівлі мають на вході застереження, що тут здійснюється адвокатська діяльність. При цьому вказувалися прізвища трьох адвокатів. Але адреси цих приміщень не були внесені до профайлів цих адвокатів у Єдиному реєстрі адвокатів України. Коли з ними зв’язалися телефоном, ті навіть не змогли пояснити, які саме локації в обшукуваній будівлі використовуються ними для здійснення професійної діяльності. Також вони не знали, де саме знаходяться документи, що можуть містити адвокатську таємницю.

«В ході слідчої дії було з’ясовано, що лише дві кімнати мали хоч якесь відношення до професійної діяльності адвокатів. Там були знайдені папки з написом «адвокатське досьє», які не мали відношення до предмету обшуку, – прокоментував події Д.Піліпенко. – І, оскільки мною були заявлені відповідні заперечення, слідчі не стали проводити тут процесуальної дії. Натомість в інших приміщеннях, які також були позначені як робочі місця адвокатів, по факту знаходилися бухгалтерія сторонніх юридичних осіб, аудиторська компанія, фізична особа-підприємець та архіви».

Нагадаємо, відповідно до ст. 23 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності, а також утручання у приватне спілкування адвоката з клієнтом.

Окремо визначаються особливості проведення слідчих дій. Зокрема, у разі проведення обшуку приміщень, де здійснюється адвокатська діяльність, слідчий суддя, суд у своєму рішенні в обов’язковому порядку зазначає перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити. Крім цього на слідчій дії має бути присутній представник органу адвокатського самоврядування. Йому з метою забезпечення дотримання вимог Закону щодо адвокатської таємниці надається право ставити запитання, подавати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення процесуальних дій, що зазначаються у протоколі.

«Ці гарантії покликані передовсім захистити адвокатську діяльність від протиправного втручання у відносини адвокат-клієнт сторонніх осіб. У тому числі, сторони обвинувачення. Вони покликані забезпечувати належне виконання адвокатом своїх обов’язків, – пояснює представник НААУ. – Коли ж їх намагаються застосувати не за призначенням, а в цілях приховати протиправну діяльність клієнта чи інших осіб, то таке ставлення є зловживанням, яке крім іншого знецінює значення самих гарантій. І подібні прояви безумовно негативно впливають на авторитет інституту адвокатури».