Зруйновано історичну будівлю Харківського апеляційного суду

6 березня 2022 року, близько 19:20 біля будівлі Харківського апеляційного суду сталися два потужні вибухи, внаслідок яких споруда зазнала значних ушкоджень. Вибухова хвиля повністю вибила вікна, суттєво пошкоджено внутрішні приміщення, згорів дах.

Про це повідомляє прес-служба Верховного суду.

«Будівля стоїть повністю без вікон і дверей. Також горів дах, наслідки пожежі ми поки не зовсім можемо зрозуміти. Пощастило, що витримали плити перекриття», – сказала голова Харківського апеляційного суду Олена Грошева.
Вона розповіла, що до руйнування майже закінчили капітальний ремонт історичної будівлі, який тривав кілька років, вартував великих зусиль і потребував значних матеріальних вкладень. Під час реставраційних робіт було збережено первісну архітекту будівлі, кольорову гаму оформлення приміщень.

Також Олена Грошева зазначила, що споруда вже зазнавала руйнування під час Другої світової війни – праве крило головного фасаду було повністю зруйновано, після чого його відновили. «Ми щойно відремонтували будівлю. Але нічого, відремонтуймо її ще раз після нашої перемоги. Головне, щоб усі були живі та здорові», – зазначила голова ХАС.

Довідково. В 1899–1902 роках за проєктом академіка архітектури О. М. Бекетова за участю архітекторів Ю. С. Цауне та В. Б. Хрустальова на Скобелівській площі спорудили Будинок судових установ, який на той час за корисною площею приміщень у 1570 саженів став найбільшою будівлею Харкова. На трьох поверхах було розташовано 107 кімнат.

На будівництво разом з обладнанням і меблюванням казна витратила понад 650 тис. карбованців. Урочисте відкриття Будинку судових установ та його освячення відбулися 30 листопада 1903 року. Після Жовтневої революції 1917 року у споруді розміщувалися військові установи, в яких служило багато видатних полководців радянського періоду.

У 20-х роках ХХ століття за проєктом О. М. Бекетова добудували крила будівлі, які утворили третій внутрішній двір із проїздом до неї. В роки Другої світової війни приміщення зазнало значних пошкоджень, а праве крило головного фасаду було зруйновано дощенту.

У 1946 році головний архітектор Харкова О. М. Касьянов і головний архітектор Харківської області В. М. Орехов дали розпорядження на відновлення будівлі, що передбачало значну надбудову в центральній частині та установлення високого шпилю з нержавіючої сталі. Але, врешті-решт, гору взяв здоровий глузд, і на конкурсній основі переміг проєкт реставрації П. Є. Шпари й Д. Р. Торубарова, який не містив недоречної надбудови зі шпилем і максимально зберігав авторські задумки щодо об’ємно-просторової композиції та декоративного оздоблення екстер’єру й інтер’єрів.

Реставрацію успішно здійснили в 1946–1954 роках. У пострадянський період Будинок судових установ знов стали використовувати за первісним призначенням – у ньому розмістили Апеляційний суд Харківської області, який було перейменовано на Харківський апеляційний суд.