Адміністративні акти. Прийняття, набрання чинності, виконання: адвокат, суддя ВАСУ у відставці Олександр Ситников

Про адміністративні акти: прийняття, набрання чинності, виконання розповів директор Центру «Доступне правосуддя», суддя ВАСУ у відставці, викладач НШСУ, адвокат, кандидат юридичних наук Олександр Ситников під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.

Лектор докладно проаналізував разом з учасниками прийняття, набрання чинності та виконання адміністративних актів, а саме:

  • 1.  Поняття адміністративного акту.
  • 2.  Види рішень суб’єкта владних повноважень.
  • 3.  Порядок прийняття актів.
  • 4.  Форма адміністративного акту.
  • 5.  Зміст адміністративного акту.
  • 6.  Процедура підготовки та прийняття акту.
  • 7.  Обов’язок обґрунтування рішення.
  • 8.  Обов’язок зазначення порядку оскарження.
  • 9.  Порядок набрання чинності адміністративним актом.
  • 10. Доступність закону за рішенням ЄСПЛ.
  • 11. Оприлюднення та доведення до відома.
  • 12. Дія акту в часі та втрата чинності.
  • 13. Ключові положення про виконання адміністративного акту.

У рамках характеристики адміністративних актів акцентовано на наступному:

1.  Поняття адміністративного акту

• Адміністративний акт – рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов’язків окремої особи (осіб) ЗУ «Про адміністративну процедуру»;

• Діями, учинені СВП під час здійснення управлінських функцій є конкретні випадки поведінки зазначених суб’єктів, що призвели, на думку позивача, до настання юридично значущих наслідків у вигляді порушення її суб’єктивних прав, свобод та (або) законних інтересів.

• Протиправна бездіяльність СВП – це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (виявляється) в неприйнятті рішення чи в нездійсненні юридично значущих та обов’язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції СВП, були об’єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

(Постанова ВСУ в справі № 21-а/1393/17 від 13 червня 2017 року)

2.  Види рішень суб’єкта владних повноважень:

Види рішень залежать від їх направленості:

• Нормативно-правові акти:

  • • Підзаконні НПА – інструкція, положення, порядок, регламент, правила, які роз’яснюють (регламентують) порядок виконання або реалізацію певного закону, встановлюють додаткові умови виконання закону;
  • • Адміністративні договори, ( пункт 16 статті 4 КАСУ);
  • • Акти планування (державний і місцеві бюджети, Державний земельний кадастр, генеральні плани забудов та інші);

Акти індивідуальної дії:

  • • Укази, постанови, розпорядження, накази
  • • Акти фіксації правового стану: реєстр, перелік, списки (виборців);
  • • Акти дії: обмеження руху, заборона проведення заходів;
  • • Адресований конкретному об’єктові – фізичній або юридичній особі.
  • • Породжує права та обов’язки або встановлює обмеження у фізичної чи юридичної особи.

3.  Порядок прийняття актів:

  • Форма та зміст адміністративного акта.
  • Порядок та процедура прийняття рішень.
  • Обов’язок обґрунтування прийнятих рішень.
  • Обов’язок зазначення порядку оскарження.

4. Форма адміністративного акту:

  • Письмова
  • Електронна: законодавство про електронні документи та електронний документообіг.
  • Паперова: НПА з діловодства, Законом.
  • Усна
  • Не потребує фіксації
  • Потребує фіксації: протоколи, акти, послідуюча фіксація

5. Зміст адміністративного акту:

Структура:

  • • Вступна: найменування органу, дата прийняття та його реєстраційний номер, відомості для встановлення особи адресата;
  • • Мотивувальна: обґрунтування та мотиви прийняття рішення;
  • • Резолютивна: суть прийнятого за результатами розгляду справи рішення;
  • • Заключна: строк набрання адміністративним актом чинності, строки і порядок його оскарження.

Елементи:

  • • Форма (бланк)
  • • Реквізити: підпис печатка, дата прийняття.

6.  Процедура підготовки та прийняття акта може бути обов’язковою умовою легітимності:

  • • Рішення іншого державного органу.
  • • Попереднє рішення структурного підрозділу або підпорядкованого органу.
  • • Попередня обов’язкова процедура погодження.
  • • Обов’язкова процедура підготовки рішення.
  • • Рішення на підставі актів контролю (перевірки).

7.Обов’язок обґрунтування рішення

Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.

У мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються:

  • 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи);
  • 2) фактичні обставини справи;
  • 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи;
  • 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу;
  • 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.

8.Обов’язок зазначення порядку оскарження

В адміністративному акті, який негативно впливає на право, свободу чи законний інтерес особи або покладає на неї певний обов’язок, зазначаються строки і порядок його оскарження (у тому числі найменування та місцезнаходження адміністративного органу, який є суб’єктом розгляду скарги, та вид суду, до якого особа може подати позов).

9.  Порядок набрання чинності адміністративним актом

Адміністративний акт набирає чинності стосовно учасника адміністративного провадження з дня доведення його до відома відповідної особи, якщо інший строк набрання ним чинності не передбачено законом або самим адміністративним актом. (Стаття 74 Закону «Про адміністративну процедуру»).

Може набирати чинності у таких випадках:

  • • З моменту оприлюднення: з дати оприлюднення або визначення дати з моменту оприлюднення;
  • • З певної дати визначеною адміністративним актом.
  • • З настанням певної події або обставин.

10. Доступність закону за рішенням ЄСПЛ

Європейський суд у справі «Полторацький проти України», розглядаючи питання того, чи було втручання здійснене “відповідно до закону” зазначив: «Цей вираз, по-перше, вимагає, щоб відповідний захід мав певну підставу в національному законодавстві; він також стосується якості відповідного законодавства і вимагає, щоб воно було доступне відповідній особі, яка, крім того, повинна бути здатна передбачити його наслідки для себе, а також, це законодавство повинно відповідати принципу верховенства права (див. рішення у справах “Круслін проти Франції” та “Ювіг проти Франції” від 24 квітня 1990 р., серія А №176-А, с.20, § 27, і серія А №176-В, с.52, § 26, відповідно).

11. Оприлюднення та доведення до відома

  • • Указ Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» від 10 червня 1997 року № 503/97
  • • Закон України “Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» Стаття 21-1 . Доведення до відома населення законів України та інших нормативно-правових актів
  • • Закон України “Про Регламент Верховної Ради України«У статті 139 «Публікація законів та інших актів Верховної Ради у друкованих засобах масової інформації є офіційним опублікуванням».
  • • Закон України «Про Кабінет Міністрів України» стаття 52

Доведення адміністративного акта до відома особи здійснюється шляхом:

  • 1) вручення акта або надсилання його поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення);
  • 2) надсилання на адресу електронної пошти чи передачі з використанням інших засобів телекомунікаційного зв’язку;
  • 3) публічного оголошення, оприлюднення згідно з вимогами законодавства;
  • 4) усного повідомлення у випадках, передбачених законом.

Стаття 75 Закону «Про адміністративну процедуру»

12. Дія акту в часі та втрата чинності

Адміністративний акт діє від часу набрання ним чинності до часу втрати ним чинності.

Адміністративний акт втрачає чинність внаслідок:

  • 1) його виконання;
  • 2) закінчення строку його дії;
  • 3) відкликання правомірного адміністративного акта адміністративним органом, що його прийняв (статті 86–88 цього Закону);
  • 4) визнання недійсним протиправного адміністративного акта адміністративним органом, що його прийняв (статті 86, 87, 89 цього Закону);
  • 5) його скасування в порядку адміністративного оскарження або судом;
  • 6) з інших причин, визначених законом.

13. Ключові положення про виконання адміністративного акту

  • – За загальним правилом, адміністративні акти виконуються (реалізуються) добровільно;
  • – Адміністративні органи за ЗАП отримують повноваження щодо примусового виконання своїх адміністративних актів;
  • – Грошові стягнення – і надалі стягуються не за ЗАП, а за законодавством про виконавче провадження;
  • – Перед застосуванням заходів впливу – завжди попередження і можливість добровільного виконання.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.