Адвокат Боярчуков про дисциплінарну відповідальність: відсутність відчутних наслідків стимулює і далі вчиняти порушення

Поведінка правоохоронців є наслідком відсутності для них якої-небудь відповідальності.

Про це заявив адвокат Сергій Боярчуков в інтерв’ю ЮП.

“Маємо безліч фактів кричущих порушень. Водночас мені невідомі випадки того, щоб хтось поніс за них реальну відповідальність.

Це стосується не лише правоохоронців — за окремими винятками зараз не притягаються до відповідальності також інші представники «юридичного світу»: адвокати, арбітражні керуючі, приватні юристи-практики, судді”, – зазначив Боярчуков.

Вища рада правосуддя поновила дисциплінарну функцію та відзвітувала про розподіл майже 12 тис. дисциплінарних скарг на суддів. Адвокат вважає, що розгляд буде тривати довго.

“Таку величезну кількість дисциплінарних проваджень, очевидно, неможливо розглянути швидко. Уявімо суддю, який вирішить здійснити дисциплінарне порушення (з відповідними негайними наслідками для учасників процесу): чи буде він зважати на перспективи гіпотетичної відповідальності, що може настати аж через кілька років? Мабуть, ні. І чи буде така відповідальність ефективною?

Часто наводять приклад із порушеннями ПДР: половина водіїв не вважає за потрібне дотримуватись обмежень швидкості руху, адже штраф мізерний, то навіщо гальмувати. Ти можеш порушити, і це нестрашно. Коли ми говоримо про ефективність відповідальності правоохоронців та суддів, ситуація аналогічна: відсутність відчутних для них наслідків стимулює і далі вчиняти порушення”, – коментує адвокат.

Сергій Боярчуков зазначив, що і в адвокатурі, а також у арбітражний керуючих не працює інститут дисциплінарної відповідальності.

“На жаль, і там, і там дисциплінарна відповідальність не спрацьовує. Періодично ми чуємо про різні скандальні історії з адвокатами, але, як правило, вони не виходять за межі соціальних мереж. Позбавлення адвоката права на зайняття адвокатською діяльністю — винятковий випадок, і таких прикладів украй мало. Адвокат зараз більше остерігається кримінально-правових та адміністративних наслідків, ніж дисциплінарної відповідальності перед професійною спільнотою.

У спільноті арбітражних керуючих дисциплінарна відповідальність взагалі не працює, складається враження, що всі просто не хочуть зачіпати цю тему. Свого часу я звертав увагу на необхідність доопрацювання, а точніше, написання нового кодексу етики арбітражних керуючих. Виявилося, що це нікому не цікаво. Більшості арбітражних керуючих не цікава СРО в принципі, включно зі всіма аспектами, з нею пов’язаними. Інші ж розглядають кодекс етики як намагання взяти арбітражних керуючих під контроль. Позиція досить дивна, адже контроль буде здійснювати СРО, яка сама підзвітна з’їзду арбітражних керуючих”, коментує ситуацію з притягненням до відповідальності Сергій Боярчуков.

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.