Адвокат і слідчий повинні мати рівні права на збирання доказів винуватості або невинуватості особи: адвокат Федитник

Адвокат Василь Федитник висловив думку щодо того, куди повинна рухатися адвокатура в Україні.

Про це він зазначив в інтерв’ю ЮГ.

“Більша частина адвокатської спільноти відмовляється помічати, що в умовах воєнних дій сфера їхньої діяльності значно розширилася та, як наслідок, збільшилося і коло їхніх потенційних клієнтів. Багато адвокатів продовжують працювати по-старому з радянських часів, підлаштовуючись під ситуацію замість спроб її змінювати. Необхідно зрозуміти, що від того, якою завтра буде адвокатура, залежатиме доля клієнтів, а це насамперед благополуччя та безпека наших військових, українського бізнесу та і самих бізнесменів, які сьогодні щодня працюють задля перемоги України у війні”. – зазначив Василь Федитник.

Адвокат звертає увагу на те, що профільний закон був прийнятий у мирний час, і потребує оновлення в частині викликів сьогодення.

“Для цього конче необхідне спілкування між адвокатами, військовими та представниками бізнесу. Закон «Про адвокатуру» був прийнятий у мирний час. Тоді він здебільшого відповідав вимогам суспільства. Наразі нам усім терміново необхідні зміни до цього Закону. Вони повинні стосуватися передусім прав адвокатів, які потребують значного розширення та вдосконалення. Необхідно відійти від стереотипу, що адвокат і його клієнт— це єдине ціле. На практиці, щоб законно захистити права клієнта, необхідно вдосконалити інструменти захисту, якими наділений адвокат. Іншими словами — надати зброю, якою він зможе упередити різноманітні зловживання збоку сторони нападу— обвинувачення.

Про це можна розповідати годинами. А якщо коротко, то адвокат і слідчий повинні мати рівні права на збирання доказів винуватості або невинуватості особи. Наразі є значний дисбаланс у цьому питанні. Він стосується проведення слідчих розшукових дій, негласних слідчих розшукових дій, процесуальних дій тощо. А тому сьогодні вкрай важливо на законодавчому рівні закріпити інструменти адвоката для формування альтернативної фактологічної картини вчиненого діяння.

Що це означає? Представлення на судових стадіях чи досудовому розслідуванні альтернативного, тобто іншого, аніж описано у відповідних документах органом досудового розслідування, розвитку подій, що підтверджується зібраними адвокатом у передбаченому законом порядку фактами. Лише такий спосіб захисту дає змогу діяти ефективно в захисті прав та інтересів клієнта, оскільки допомагає сформувати події та поглянути на докази сторони обвинувачення під іншим кутом зору, а також здобути нові докази, про які органу досудового розслідування було невідомо. А тому з огляду на те, що чинний кримінальний процесуальний закон, закріпивши принцип змагальності, все ж таки зумовив розвиток інституту адвокатського розслідування, необхідно довести до логічного завершення його регламентацію у відповідних нормативно-правових актах”, – зазначив Федитник.

На думку адвоката, професійна спільнота має добиватись розширення прав та гарантій адвоката, які в свою чергу забезпечать винесення справедливих вироків.

“Отже, в напрямі розширення прав адвоката сьогодні й повинна діяти адвокатура України. Це той вектор роботи, який сторицею відплатить клієнтам і забезпечить справедливі, обґрунтовані та неупереджені вироки судів”, – резюмував адвокат.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.