Адвокатура направила до ВРУ зауваження та пропозиції до проєктів щодо регулювання правовідносин у сфері цифрових послуг і речей

Національна асоціація адвокатів України направила до Верховної Ради України зауваження та пропозиції до проєктів законів України «Про внесення змін та доповнень до Цивільного кодексу України, спрямованих на розширення кола об’єктів цивільних прав» (реєстр.  № 6447 від 17.12.2021), «Про цифровий контент та цифрові послуги» (реєстр.  № 6576 від 31.01.2022).

Відповідний правовий аналіз документів здійснив Комітет з питань захисту прав бізнесу та інвесторів, що діє у складі НААУ, повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Метою законопроєкту № 6447 є необхідність розширити перелік об’єктів цивільних прав нематеріальними благами, які перебувають в обороті лише у цифровій формі та щодо яких можуть виникати цивільні права та обов’язки, задля законодавчого визначення базових нормативних положень у формуванні правового регулювання їх цивільного обороту.

А законопроєкт № 6576 спрямований на моделювання правового регулювання цивільно-правових відносини між виконавцем і споживачем з приводу надання на підставі договору цифрового контенту або цифрової послуги. Також для законодавчого встановлення дієвого правового захисту прав споживачів, яким надається цифровий контент або цифрова послуга.

Доцільність ухвалення цих законопроєктів прокоментував заступник Голови Комітету з питань захисту прав бізнесу та інвесторів Сергій Лисенко: «Запропоновані № 6576 та № 6447 направлені на регулювання правовідносин в сфері цифрових послуг та цифрових речей. Фактичне законодавець намагається ввести в правове поле вже багато років існуючі в цивільному обороті об’єкти. В разі прийняття зазначених законопроєктів економіка держави виграє від наявності нових об’єктів оподаткування, а суб’єкти правовідносин – від зрозумілих правил гри. В разі якщо законодавець прислухається до пропозицій, висловлених НААУ, дані законопроекти будуть більш досконалими».

З детальними зауваженнями та пропозиціями можна ознайомитися за посиланням.