НААУ направила до Верховної Ради України зауваження та пропозиції до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державної антикорупційної програми на 2023 – 2025 роки».
Відповідний правовий аналіз здійснено Комітетом з питань антикорупційної політики та комплаєнсу, у відповідь на запит Комітету ВРУ з питань правової політики, повідомляє Національна асоціація адвокатів України.
Метою відповідної постанови є усунення корупційних ризиків у судочинстві, утвердження авторитету судової влади та виконання міжнародних зобов’язань України.
Однак, здійснивши правовий аналіз проєкту постанови та безпосередньо Державної антикорупційної програми на 2023 – 2025 роки та додатків до неї, Комітет НААУ дійшов висновку, що попри загальнопозитивний характер нововведень Програми простежуються певні тенденції й підходи, які не можна сприймати корисними для побудови сучасної національної правової системи та удосконалення боротьби з корупцією.
Цією програмою нав’язується можливість так званого «надійного механізму захисту» особи, зокрема викривачів корупції, із залученням виключно адвокатів із центрів безоплатної правової допомоги. Передбачається втілення в кримінально-процесуальне законодавство припису, що судовий розгляд кримінальних проваджень з корупційних та пов’язаних з корупцією кримінальними правопорушеннями має здійснюватися хоча б за участі одного адвоката. Пропонується розглянути доцільність спрощення процедур здійснення окремих слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, а також розглядається можливість розширення повноважень Національного антикорупційного бюро України щодо укладення угод про визнання винуватості.
Більш детально із зауваженнями та пропозиціями можна ознайомитися за посиланням.