Тиск на адвокатів – це показник порушення прав людини: заява Національної асоціації адвокатів України

Зростання тиску на адвокатуру загрожує погіршенням стану дотримання прав людини в Україні. Статистика порушень гарантій адвокатської діяльності свідчить про загрозливу ситуацію для ефективної і безпечної професійної діяльності захисників.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова звернулася до міністра оборони Рустема Умєрова та Омбудсмана Дмитра Лубінця у звʼязку із численними порушеннями працівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) прав та гарантій адвокатської діяльності під час здійснення професійного захисту громадян України. Йдеться про факти втручання у діяльність, насильство відносно захисників, незаконне позбавлення волі, відібрання особистих речей, в тому числі, які містять адвокатську таємницю, – дії, які прямо перешкоджають адвокатській діяльності і порушують права людини на захист та отримання правничої допомоги.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Одне з останніх порушень було вчинено працівниками ТЦК 3 травня. Адвокат отримав п’ять доручень від Південного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги та надавав правничу допомогу у м.Рені Одеській області.

Слідчий проводив огляд місця події за участю адвоката, а також понятих. Перед початком слідчої дії адвокату повідомили, що у разі здійснення ним активного захисту він матиме проблеми з місцевим територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, оскільки його начебто оголошено у розшук. Таке повідомлення адвокат сприйняв як спробу тиску (адже у застосунку «Дія» відомості щодо його розшуку були відсутні) та продовжив виконувати обов’язки, покладені на нього законом.

Але пізніше з’явилися співробітники поліції та озброєні особи у масках, які наказали адвокату невідкладно пройти з ними до місцевого ТЦК. Адвокат повідомив, що готовий з’явитися до центру комплектування та соцпідтримки в порядку встановленому законодавством, але в даний момент він здійснює захист осіб відповідно до Кримінального процесуального кодексу. У відповідь озброєні люди схопили адвоката, силоміць посадили до автівки та вивезли до ТЦК.

Усі події були зафіксовані на відео численними свідками.

Спосіб, в який адвоката було фактично затримано, є особливо цинічним, вважають у НААУ, оскільки таке затримання здійснене з приниженням честі та гідності, а також ділової репутації відомого в місті Рені захисника.

Крім того, як стало відомо пізніше, протокол затримання адвоката не складався, центр БПД про відповідне затримання сповіщений не був. Адвокат усупереч його волі утримувався в приміщенні ТЦК за наказом (як стверджувалося) поліцейського керівництва Одеської області.

У таких діях співробітників ТЦК вбачається грубе порушення прав адвоката, тиск на нього та перешкоджання професійній діяльності, через що громадяни України позбавляються можливості отримання належної та якісної правничої допомоги, гарантованої Конституцією.

У НААУ звернули увагу, що подібні затримання адвокатів співробітниками ТЦК непоодинокі та набувають системного характеру.

Так, 26 квітня 2023 року адвокат прибув до Чернігівського ОМ ТЦК та СП у зв’язку із наданням правничої допомоги клієнту. Працівники центру затримали адвоката та утримували тривалий час без пояснення причин. Пізніше працівники ТЦК вручили адвокату повістку.

28 січня 2024 року службові особи Хустського районного ТЦК та СП Закарпатської області затримали адвоката та його клієнта, після чого відвезли їх до навчального центру у м. Рівне для проходження так званого відбору до військових частин. При цьому в адвоката, який надавав правничу допомогу, відібрали особисті речі, зокрема мобільний телефон, що містив адвокатську таємницю.

16 лютого 2024 року адвокат виконував доручення з надання БВПД у Приморському районному ТЦК та СП Одеси. Після завершення процесуальних дій працівники центру заблокували вихід для адвоката та його клієнта та намагалися вручити повістки.

28 березня 2024 року адвокат надавав безоплатну вторинну правничу допомогу затриманій особі у Заводському районному ТЦК та СП, де захиснику, що вимагав звільнення клієнта, вручили повістку з вимогою обов’язкової явки до цього ж ТЦК.

Такі порушення прав адвокатів під час здійснення ними адвокатської діяльності неможливо виправдати воєнним станом, – переконані в НААУ. Адже Конституція надає кожному право на професійну правничу допомогу і визнає незалежність інституту адвокатури.

І застосування фізичної сили або іншого протиправного впливу на адвоката у зв’язку із виконанням ним своїх професійних обов’язків є перешкоджанням адвокатської діяльності та порушенням конституційних прав громадян.

Ігнорування ТЦК гарантій адвокатської діяльності порушує не лише національне законодавство, але і міжнародні стандарти, визначені ООН в Основних принципах про роль юристів.

Зрештою порушення ТЦК прав адвокатів свідчить про тиск та втручання в їх діяльність, що унеможливлює належний захист прав та свобод людини і громадянина!

Зважаючи на це, в НААУ закликали Р.Умєрова та Д.Лубінця вжити в усіх регіонах України заходів реагування із забезпечення захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності для унеможливлення подальших порушень. У тому числі, шляхом притягнення винних працівників ТЦК до відповідальності, передбаченої законодавством України.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.