Адвокати можуть не брати участь у судових засіданнях, у слідчих діях, що несуть загрозу життю та здоров’ю. Такі дії адвоката не є порушенням ПАЕ: рекомендації РАУ

В умовах пандемії українські суди працюють незалежно від інстанції чи юрисдикції, ставлячи життя і здоров’я людини як найвищу соціальну цінність на перше місце, забезпечують і гарантують людям насамперед право на життя і здоров’я, а також право на захист – тобто право на справедливий суд. Адже Конституція України визначає, що діяльність судів не може бути припинена навіть в умовах військового або надзвичайного стану.

Це зумовило необхідність встановлення балансу між процесуальним принципом розгляду справи протягом розумного строку і гарантуванням безпеки громадян під час пандемії, а також вироблення уніфікованого підходу до особливостей розгляду судових справ в умовах пандемії, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Про це йдеться у Рекомендаціях щодо захисту професійних та соціальних прав адвокатів в умовах карантину, яке оприлюднила прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Однією з рекомендацій щодо захисту професійних та соціальних прав адвокатів в умовах карантину є:

  • У разі виявлення відсутності безпечних умов адвокатської діяльності (зокрема, недотримання кількості присутніх осіб на встановлену норму кв.м. у приміщенні; знаходження осіб без засобів індивідуального захисту тощо) адвокати можуть не брати участь у судових засіданнях, у слідчих діях тощо, скерувавши відповідну заяву про обставини, що несуть загрозу життю та здоров’ю. Такі дії адвоката не є порушенням ПАЕ