Адвокати та нотаріуси фахово обговорили особливості ведення спадкових справ у разі смерті одного з подружжя

НААУ за ініціативою Комітету з сімейного права та Комітету з цивільного права та процесу спільно з Вищою школою адвокатури провела презентацію методичних рекомендацій “Спадкові спори у разі смерті одного з подружжя: як захистити інтереси клієнта?”.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

До участі у заході запрошено представників Нотаріальної палати України:

  • Інну Бернацьку — віце-президента Нотаріальної палати України, Голову Комісії з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності, приватного нотаріуса Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області;
  • Тетяну Кучеренко — заступника голови Комісії з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності, приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області;
  • Галину Парусову — члена Комісії з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності, приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу.

Модерувала захід Голова Комітету з сімейного права НААУ Ганна Гаро.

У вітальному слові віце-президент Нотаріальної палати України Інна Бернацька зазначила, що Нотаріальна палата завжди співпрацює з адвокатами з різних питань, і важливо з адвокатами спільно шукати правильні правові позиції. Спікер вказала, що при Нотаріальній палаті працює Комісія з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності. Комісія за запитами готує роз’яснення правових позицій, різні методичні матеріали. А також долучається до підготовки проєктів нормативно-правових актів з питань нотаріальної діяльності та цивільних, земельних, інших галузей.

Член Ради та керівник Секції зі спадкового права Комітету цивільного права і процесу НААУ Олексій Мотилюк розповів про можливості оптимізації роботи адвоката з клієнтом у спадкових кейсах, починаючи з першої консультації. Використання запропонованої у методичних рекомендаціях анкети дозволить адвокатам бути ефективнішими у пошуку стратегії досягнення бажаного для клієнта правового результату.

У своїй доповіді регіональний представник Комітету з сімейного права НААУ у Львівській області Тетяна Жидачек розкрила такі питання, як спадкування частки померлого іншим з подружжя та спадкування частки померлого іншими спадкоємцями.

Адвокат розповіла про процедуру видання іншому з подружжя, який є живим,  свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя (порядок подання заяви, які факти встановлюються нотаріусом, які підтвердні документи необхідні, строк отримання свідоцтва). А також про процедуру спадкування частки померлого іншими спадкоємцями: як визначити частку померлого у спільному сумісному майні, як бути у спірних ситуаціях, коли частка померлого не визначена, аналіз судової практики.

У доповіді на тему “Спадкові права дитини: найпоширеніші питання та спростування хибних уявлень, що виникають у практиці” керівник Центру “Адвокат дитини” ВША НААУ, заступник Голови Комітету з сімейного права НААУ Лариса Гретченко представила огляд десяти основних ситуацій, які найчастіше зустрічаються в практиці.

Відповідаючи на такі питання, адвокат окреслила категорії дітей, які спадкують за правом на обов’язкову частку у спадщині, за законом чи за заповітом, а також можуть реалізувати право на спадщину в порядку спадкування за правом представлення, чи бути залученими до спадкування за підтвердженим статусом утриманців спадкодавця. Обговоренню з учасниками піддано дискусійне питання щодо переходу заборгованості з аліментів у спадщину та акцентовано на відмінності від обов’язку щодо сплати аліментів, який припиняється зі смертю платника. Роз’яснення також торкнулися можливості відмови дитини від прийняття спадщини, зокрема, обтяженої боргом, підстав усунення від спадкування та низки інших.

Наостанок Лариса Гретченко підкреслила, що в умовах воєнного стану реалізація спадкових прав дитини може залежати від низки юридичних фактів, що потребують встановлення в судовому порядку (зокрема, встановлення факту смерті спадкодавця чи народження дитини-спадкоємця; встановлення батьківства чи факту родинних відносин з іншою особою — спадкодавцем, належності правоустановчих документів на спадкове майно тощо).

Член Ради Комітету з сімейного права НААУ Людмила Гриценко висвітлила типові проблеми при укладенні та виконанні спадкових договорів на основі аналізу 10-ти постанов Верховного Суду у справах про розірвання та визнання недійсними спадкових договорів. Аналіз постанов включав як невелику статистичну інформацію, так і важливі правові аспекти. До прикладу, щодо правових аспектів Людмила Гриценко розповіла про правовий висновок ВС від 19.03.2020 у справі № 692/86/19:  «Перехід майна від відчужувача до набувача на підставі спадкового договору не є окремим видом спадкування, а тому на відносини сторін не поширюються відповідні правила про спадкування»

Також адвокат проаналізувала причини відмов у задоволенні позовів про розірвання договорів довічного утримання, сфокусувала увагу слухачів на тому, що саме підлягає доказуванню в такій категорії справ. Акцентувала увагу на рекомендаціях для судів перших та апеляційних інстанцій та правників у цілому, які вбачаються з аналізу судової практики.

Член Центру сімейного права ВША НААУ Тамара Денисова розповіла, які борги передаються у спадок, як дізнатися про наявність боргів у спадкодавця та чи є можливість не відповідати за боргами спадкодавця. А також про обов’язки та права спадкоємця у разі прийняття спадщини з боргами.

Наостанок член Комісії з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності Нотаріальної палати України, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Галина Парусова надала адвокатам цінні поради у даній категорії справ.

Трансляція фахової дискусії доступна для перегляду за посиланням.

Нагадаємо, 3 січня у НААУ опубліковано методичні рекомендації “Спадкові спори у разі смерті одного з подружжя: як захистити інтереси клієнта?”, які підготовлені Комітетом з сімейного права НААУ та Секцією спадкового права Комітету з цивільного права та процесу НААУ.