Адвокати вітають ухвалення закону №5141 про реформу Агентства з розшуку та менеджменту активів

Парламент ухвалив у другому читанні законопроект №5141 «Про внесення змін до Закону України про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів щодо гарантій прав українських та іноземних інвесторів». Відповідне рішення підтримали 322 народних депутати.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

У Національній асоціації адвокатів України привітали відповідне рішення Верховної Ради, назвавши його надзвичайно актуальним. На думку представників  НААУ, ключовими змінами законопроекту №5141 є норми, що обмежують повноваження Національного агентства в частині примусового продажу майна, яке перебуває в управлінні АРМА, до вироку суду.

«Варто зауважити, що чинне законодавство, яке регулює діяльність АРМА, у деяких аспектах, зокрема тих, що стосуються примусової реалізації майна та відсутності прозорої процедури такої реалізації, порушує Конституцію України, що гарантує неприпустимість позбавлення права власності осіб до встановлення в судовому порядку їхньої винуватості. Зокрема, ст. 41 Конституції України передбачає, що кожен має право володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним», – зазначають у НААУ.

Виправити зазначені законодавчі прогалини покликаний Проект Закону №5141, який забороняє продаж активів Національним агентством до вироку суду (за винятком активів, що швидко псуються або активів та/або щодо якого власник надав письмову згоду на його реалізацію), уточнює процедуру зберігання й управління майном, яку сьогодні АРМА трактує на власний розсуд; дає можливість власникам активів самостійно подати належно завірене рішення суду щодо скасування арешту для повернення майна законним власникам після ухвалення відповідного рішення судом.

«Вітаємо це рішення Верховної Ради та ініціаторку законопроекту, Голову тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів Галину Янченко. Вважаємо, що в такій редакції законодавча база щодо роботи Національного агентства з менеджменту активів може повернути довіру до АРМА з боку адвокатської спільноти, суспільства та бізнесу», – додали в НААУ.

Як повідомлялося раніше, Національна асоціація адвокатів України за ініціативою Комітету з питань захисту бізнесу та інвесторів звернулася до Президента України Володимира Зеленського з проханням підтримати Проект Закону №5141.