Актуальні питання практики вирішення судами справ про позбавлення батьківських прав: суддя Ходаківський

Про актуальні питання практики вирішення судами справ про позбавлення батьківських прав розповів суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська, викладач-тренер Національної школи суддів України, член GEMME Ukraine – Асоціації суддів з медіації Максим Ходаківський під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.

Лектор докладно проаналізував разом з учасниками актуальні питання практики вирішення судами справ про позбавлення батьківських прав, а саме:

  • 1. Актуальне правове регулювання, новели законодавства у сфері розгляду справ про позбавлення батьківських прав.
  • 2. Виховання та піклування про дітей: правові та психологічні аспекти.
  • 3. Релевантна практика Європейського суду з прав людини.
  • 4. Національна судова практика:
  • 4.1. Загальні підходи.
  • 4.2. Процедурні (процесуальні) аспекти.

У рамках характеристики практики вирішення судами справ про позбавлення батьківських прав акцентовано на наступному:

1. Актуальне правове регулювання, новели законодавства у сфері розгляду справ про позбавлення батьківських прав

Відповідно до статті 11 ЗУ «Про охорону дитинства»:

Сім’я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.

Предметом основної турботи та основним обов’язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Позбавлення батьківських прав (ст. 164-168 Сімейного кодексу України).

Відібрання дитини (ст. 162, 170 Сімейного кодексу України).

Невиконання батьківських обов’язків під час воєнного стану: Постанова Кабінету Міністрів України від 15.04.2022 № 447

  • Статус дитини, позбавленої батьківського піклування надається, зокрема, дітям, батьки яких не виконують своїх обов’язків з виховання та утримання дитини з причин, які неможливо з’ясувати у зв’язку з перебуванням батьків на території, де ведуться або велися активні бойові дії, чи на окупованій території, що підтверджується актом, складеним службою у справах дітей за формою згідно з додатком 11.
  • Після припинення або скасування надзвичайного або воєнного стану статус дитини повинен бути підтвердженим чи спростованим на підставі документів, передбачених законодавством.

Обов’язкова евакуація дітей: Постанова Кабінету Міністрів України від 07.03.2023 № 209

З метою захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, в умовах воєнного стану обласні військові адміністрації за погодженням з органами військового командування на відповідній території та Координаційним штабом з питань проведення обов’язкової евакуації населення в умовах воєнного стану можуть прийняти рішення про проведення обов’язкової евакуації в примусовий спосіб дітей з їх батьками, особами, які їх замінюють, або іншими законними представниками з окремого населеного пункту в місцевості, де ведуться бойові дії. Відмова батьків, осіб, які їх замінюють, або інших законних представників від обов’язкової евакуації в примусовий спосіб дітей з окремого населеного пункту в місцевості, де ведуться бойові дії, не допускається.

2. Виховання та піклування про дітей: правові та психологічні аспекти

Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він (стаття 164 СК України):

  • не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
  • ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
  • жорстоко поводяться з дитиною;
  • є хронічними алкоголіками або наркоманами;
  • вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
  • засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини

Ухилення від виконання батьківських обов’язків:

  • Доказування
  • Ступінь встановлення

«Ступінь довіри, яким дитина проникається до навколишнього світу, до інших людей і до самого себе, в значній мірі залежить від проявів до нього турботи. Якщо дитина не отримує належного догляду, не зустрічає любовної турботи, то в ньому виробляється недовіра – боязкість і підозрілість по відношенню до світу взагалі до людей, зокрема, й недовіру цю він несе з собою в інші стадії його розвитку» Ерік Еріксон (1902-1994), американсько-німецький психолог, автор книги «Дитинство і суспільство».

Належне виконання батьківських обов’язків = забезпечення усіх потреб дитини. Рене Шпіц (1887-1974), лікар-психіатр після Другої Світової війни проводив дослідження впливу на немовлят батьківського піклування .

3. Релевантна практика Європейського суду з прав людини:

  1. «Сахін і Соммерфельд проти Німеччини» від 08.07.2003 (врахування судом думки дитини)
  2. «Хант проти України» від 7.12.2006, ост.07.03.2007 № 31111/04 (позбавлення батьківських прав)
  3. «Савіни проти України» 18 грудня 2008 року, N 39948/06 (позбавлення батьківських прав)
  4. «Ю.І. проти РОСІЇ» від 25.02.2020, остаточне … № 68868/14 (позбавлення батьківських прав – наркозалежність)
  5. «Ілля Ляпін проти Росії» від 30.06.2020 № 70879/11 (позбавлення батьківських прав)
  6. «Пасмо Лоббен та інші проти Норвегії», рішення ВП ЄСПЛ від 10.09.2019 заява №37283/13 (щодо позбавлення батьківських прав, та право на усиновлення)
  7. «Плешков та Плешкови проти України», рішення ЄСПЛ від 09.03.2023заява №5783/20 (зустрічі батька з дитиною )

4. Національна судова практика:

4.1. Загальні підходи:

  • Відсутність протягом тривалого часу піклування про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя; незабезпечення необхідним харчуванням, медичним доглядом, лікуванням дитини, що надалі може негативно вплинути на її фізичний розвиток як складову частину виховання; недостатнє спілкування з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; ненадання дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; несприяння засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі є підставами для позбавлення батьків/одного з батьків батьківських прав (Постанова Верховного Суду від 26 січня 2022 року у справі № 203/3505/19 Посилання – https://reyestr.court.gov.ua/Review/102828916).
  • Лише факт заперечення проти позову про позбавлення батьківських прав не свідчить про інтерес до дитини та реальне бажання змінити поведінку на краще, а позбавлення батьківських прав не тягне невідворотних наслідків, оскільки не позбавляє особу спілкуватися з дитиною, бачитися з нею, звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав (Постанова ВС від 29 вересня 2021 року у справі № 459/3411/18)
  • Позбавлення батьківських прав батька чи матері, які, починаючи з моменту народження дитини, фактично самоусунулися (ухилилися) від її виховання, не піклувалися про її фізичний і духовний розвиток, навчання, підготовку до самостійного життя тощо, відповідає найкращим інтересам дитини. Усі встановлені судами обставини справи дають ґрунтовні підстави для висновку, що відповідач, починаючи з моменту народження дитини, проживав окремо від нього, не виконував своїх батьківських обов`язків з його виховання протягом 16 років, не спілкувався із сином, не звертався до компетентних органів чи суду з приводу здійснення перешкод у вихованні сина, тобто фактично батько самоусунувся (ухилився) від виховання сина, не піклувався про його фізичний і духовний розвиток, навчання, підготовку до самостійного життя, що позбавляють відповідача можливості підставно заперечувати проти задоволення позову. У визначенні власного рішення Верховний Суд дійшов переконання, що відмова у задоволенні позову, найголовніше, не відповідає інтересам неповнолітньої дитини (Постанова Верховного Суду від 8 грудня 2021 року у справі № 311/563/20 посилання – https://reyestr.court.gov.ua/Review/101829839).
  • Непорозуміння між батьками не можуть бути підставою для позбавлення батьківських прав, оскільки в рішеннях, що стосуються дітей, забезпечення їхніх найкращих інтересів повинне мати першочергове значення і переважати над інтересами батьків (Постанова Верховного Суду від 6 жовтня 2021 року у справі N 320/5094/19. Посилання – https://reyestr.court.gov.ua/Review/100214614, аналогічний правовий висновок зроблено в постанові Верховного Суду від 29 квітня 2020 року у справі N 522/10703/18. Посилання – https://reyestr.court.gov.ua/Review/89107379).

4.2. Процедурні (процесуальні) аспекти:

  • Озвучена в судовому засіданні думка дитини не є єдиною підставою, яка враховується під час вирішення питання про позбавлення батьківських прав, оскільки вона може бути висловлена під впливом певних зовнішніх факторів, яким дитина через малолітній вік неспроможна надавати об’єктивну оцінку, та не завжди відповідає інтересам самої дитини (Постанова ВС від 13 липня 2022 року у справі № 705/3040/18).
  • Висновок органу опіки та піклування має рекомендаційний характер, який повинен містити відомості щодо наявності виключних обставин, підтверджених відповідними доказами, які б свідчили про свідоме нехтування батьком / матір’ю своїми обов’язками і були законною підставою для застосування такого крайнього заходу впливу, як позбавлення батьківських прав, що найкраще відповідатиме інтересам дітей (Постанова Верховного Суду від 15 квітня 2021 року у справі N 243/13191/19-ц Посилання – https://reyestr.court.gov.ua/Review/96342704).
  • У разі посилання учасників сімейного спору на факти вчинення одним із них домашнього насильства суд обов’язково повинен перевіряти, чи відбувалося домашнє насильство щодо дитини або за її присутності (Постанова ВС від 22 червня 2022 року у справі № 757/33742/19-ц).
  • …позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов’язків, але з урахуванням цього суд апеляційної інстанції під час розгляду справи 17 березня 2021 року оголосив перерву для надання часу відповідачам змінити ставлення до батьківства, навести порядок у квартирі, та здійснити прояв зацікавленості у навчальному процесі доньки. Проте відповідачі, батьки дитини, не змінили свою поведінку по вихованню дитини, що підтверджується актами обстеження умов проживання дитини… …Оскільки позов в частині позбавлення батьківських прав задовольняється, а особа, позбавлена батьківських прав не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини (частина друга статті 166 СК України), підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідачів аліментів на утримання малолітньої … (Верховний Суд. КЦС. Постанова від 26 січня 2022 № 203/3505/19).

5. Висновки:

Під час ухвалення рішення про позбавлення батьківських прав суд:

  1. бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім’ї (особи)
  1. виявивши у діях батьків або одного з них ознаки кримінального правопорушення повідомляє про це орган досудового розслідування
  1. з’ясовує хто буде опікуватися/піклуватися дитиною у разі позбавлення БП
  1. приймає рішення щодо стягнення аліментів
  1. забезпечує охорону житлових, майнових прав дитини, інформує соцслужби щодо припинення соціальних виплат дитини особам позбавленим БП
  1. надсилає рішення про позбавлення батьківських прав органу ДРАЦС за місцем реєстрації народження дитини

Юридичні наслідки позбавлення батьківських прав:

Результатом набрання законної сили рішенням суду про позбавлення батьківських прав батька і/або матері є втрата всіх прав, заснованих на спорідненості з дитиною. Такі особи:

  • а) втрачають право на виховання дитини;
  • б) втрачають немайнові права щодо дитини (втрачають право на спілкування з дитиною, визначення її місця проживання і навчання, тощо);
  • в) перестають бути представниками дитини;
  • г) втрачають права на пільги і державну допомогу;

ґ) не можуть бути усиновлювачами та опікунами; д) не можуть розраховувати на майнові права, пов’язані з батьківством і материнством, які присуджувалися б їм при непрацездатності, а саме:

  • право на аліменти від такої дитини;
  • права на спадкування після цієї дитини;
  • права на управління майном дитини;
  • виплати аліментів, пенсій, грошової допомоги на дитину .

Дитина зберігає свої майнові права, засновані на факті спорідненості з особою, позбавленою батьківських прав, у тому числі: право на одержання аліментів від такої особи та на спадкування після неї.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.