Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему “Алгоритми виїзду дитини за кордон без згоди другого із батьків”, Тута Інна, адвокат, розповіла про виїзд дитини за кордон на підставі довідки про заборгованість зі сплати аліментів, та на підставі розпорядження про підтвердження місця проживання дитини.
Основний документ на підставі якого можна здійснити виїзд дитини за кордон без згоди другого із батьків, це довідка про заборгованість зі сплати аліментів.
Найбільш актуальним даний документ буде саме для того із батьків в кого є наявне судове рішення про стягнення з другого із батьків, який вчиняє перешкоди аліментів.
Однак, якщо все ж таки такого рішення немає, то потрібно вжити ряд дій, щоб його отримати.
- Звернення до суду із заявою про видачу наказу про стягнення аліментів на утримання дитини (або позовною заявою про стягнення аліментів на утримання дитини).
- Отримання наказу про стягнення аліментів–п. 5, п. 6 ст. 161 ЦПК України,ч. 3 ст. 183 СКУ країни.
- Отримання рішення суду про стягнення аліментів – ст. 180 –184 СК України.
- Звернення до державної виконавчої служби (або приватного виконавця) з метою виконання наказу або рішення суду.
Наказ виступає виконавчим документом. Тоді як у разі винесення рішення суду з метою його виконання необхідно отримати в суді виконавчий лист (ст. 3 ЗУ «Про виконавче провадження», ст. 431 ЦПК України).
- Звернення до державного/приватного виконавця із заявою про видачу довідки про заборгованість боржника зі сплати аліменти.
3.1. Сукупний розмір боргу зі сплати аліментів повинен перевищувати суму платежів за чотири місяці АБО
3.2. Сукупний розмір боргу зі сплати аліментів повинен перевищувати суму платежів за три місяці у разі наявності довідки лікувально-профілактичного закладу,що підтверджує інвалідність дитини або захворювання,вказаного вп. 2 ч. 5 ст. 157 СК України.
Право на виїзд дитини за кордон без згоди другого із батьків на підставі довідки про заборгованість останнього зі сплати аліментів передбачене підпунктами 2 та 4 п. 4 Постанови КМУ No 57 від 27.01.1995 року «Про Затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» (далі–Правила).
Виїзд дитини за кордон необмежений певним строком.
Наступним документом є розпорядження органу опіки та піклування про підтвердження місця проживання дитини.
Орієнтовно з 2018 року розпорядження органу опіки та піклування про підтвердження місця проживання дитини є найбільш поширеним способом для виїзду дитини за кордон.
Порядок отримання розпорядження:
- Звернення до служби у справах дітей за місцем проживання дитини із заявою про підтвердження місця її проживання для вирішення питання виїзду дитини за межі території України з долученням документів, перелік яких встановлений п. 72-1 Постанови КМУ No 866 від 24.09.2008 року «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини»(далі- Постанова).
- Перевірка представником служби у справах дітей факту проживання дитини за вказаною адресою разом з мамою (батьком), проведення бесіди з тим із батьків, хто проживає окремо від дитини (у разі можливості її проведення), або бесіди з дитиною
- Підготовка службою у справах дітей висновку про підтвердження місця проживання дитини з метою її виїзду за межі території України;
- Затвердження висновку органом опіки та піклування.
Підстави для відмови у затвердженні висновку служби у справах дітей:
- Не подання заявником всіх необхідних документів;
- Наявність рішення суду, в якому визначено місце проживання дитини з іншим із батьків або відкриття провадження у справі щодо визначення місця проживання дитини.
- Встановлення під час відвідування дитини,бесіди з дитиною, яка досягла 14 років,недостовірних відомостей, поданих заявником, щодо місця її проживання.
З моменту прийняття відповідного розпорядження потрібно зачекати 10 днів для того, щоб подивитися, яка буде поведінка другого із батьків. Чи буде він оскаржувати до суду чи ні.
Якщо протягом 10 днів дане розпорядження не було оскаржено, воно набирає законної сили та видається заявнику.
Строк дії розпорядження 1 рік з дня набрання ним законної сили.
Виключення: такий порядок виїзду дитини за межі території України не поширюється на випадки примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною.
Допустимий строк виїзду дитини за кордон становить 1 місяць або більше 1 місяця у разі надання довідки про заборгованість зі сплати аліментів.