Аналіз змін земельного законодавства у зв’язку із відкриттям ринку землі: адвокат Дмитро Навроцький

Під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів у Вищій школі адвокатури на тему “Аналіз змін земельного законодавства у зв’язку із відкриттям ринку землі”, Навроцький Дмитро, адвокат, член Комітету з земельного права НААУ, розповів про основні зміни у земельному законодавстві із відкриттям ринку землі.

Основними нормативно-правовими актами, якими були внесені зміни до земельного законодавства у зв’язку із відкриттям ринку землі є:

  • • Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» №552-ІХ;
  • • Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-ІХ;
  • • Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони» №1444-ІХ;
  • • Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель» №711-ІХ;

Якщо подивитися на велику кількість аналітиків та на кількість суб’єктів, в тому числі на законодавчі підходи, то можна сказати, що на сьогоднішній день законодавчо дозволено продавати землі с/г призначення, які перебувають у приватній власності.

Заборонено продавати:

  • Землі с/г призначення державної форми власності;
  • Землі с/г призначення комунальної форми власності.

Державі та територіальній громаді дозволено купувати землі приватної форми власності без обмежень, по площі. Зокрема, для громад це шанс відродити заможність та підвищити культуру обробітку земельних ділянок.

До 01.01.2024 року громадяни України можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею до 100 га. Зазначене обмеження не поширюється на земельні ділянки, набуті у власність громадянином до набрання чинності цим абзацом, водночас, загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина не може перевищувати десяти тисяч гектарів.

Існують перехідні положення, які визначають певну заборону на продаж землі:

1) забороняється купівля-продаж або іншим способом відчуження на користь юридичних осіб земельних ділянок, які перебувають у приватній власності і віднесені до земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв);

2) забороняється відчуження земельних часток (паїв), земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, відчуження та зміна цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення приватної власності, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, крім передачі їх у спадщину. Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або відчуження в інший спосіб земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених цим пунктом, в частині їх купівлі-продажу, та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє, є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення)».

Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення може також набуватися банками лише в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави. Обмеження по площі відсутні, але такі земельні ділянки мають бути відчужені банками на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності. Порушення цієї вимоги є підставою для визнання правочину, за яким набувається право власності на земельну ділянку, недійсним, а також для конфіскації земельної ділянки.

Закон передбачає одну із ключових умов продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення – наявність ціни продажу, що означає виключно оплатний порядок відчуження (продажу) земельних ділянок. Крім того Законом передбачено дві додаткові умови, які обов’язково мають бути дотримані під час продажу, а саме:

  • – Розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни земельних ділянок сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими угодами, проводяться у безготівковій формі;
  • – Підтвердження походження коштів для придбання. Не допускається набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення за відплатними договорами у разі відсутності у набувача права власності документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається таке право.

Наведене свідчить про те, що нотаріуси, банківські установи та податкові органи будуть вивчати питання походження грошових коштів, які повинні бути офіційно задекларовані чи набуті.