Чому Мін’юст вже декілька років не призначає директора Координаційного центру з надання правової допомоги?

Держава звикла, що адвокатура в особі НААУ є надійним партнером у всіх суміжних процесах. Особливо під час війни, адвокати стали однією з багатьох сил, що веде Україну до перемоги. І все здавалось, що вирішення змагальним шляхом внутрішніх проблем не на часі, аж допоки не стало очевидним, що такий час як раз і використовується для реалізації цілей, далеких від інтересів адвокатури та держави загалом.

Про це заявила в інтерв’ю Закон і Бізнес Оксана Каденко, Голова Комітету з питань безоплатної правової допомоги, що діє в складі Національної асоціації адвокатів України

У звіті висвітлено як відносно адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, здійснюється заборонений законом вплив: мають місце втручання в позицію адвокатів через прямі вказівки та поради, моніторинг якості, розгляд скарг на адвокатів, систему оплати і тому побідне. Адвокати працюють за умов необхідності розголошення адвокатської таємниці, наприклад, при поданні звітів (інакше вони просто не отримають оплати за свої послуги). Оплата послуг адвоката невиправдано мала і ними намагаються керувати, як підлеглими. Щодо адвокатів реалізовується модель державницького управління, яка абсолютно суперечить незалежності їх професії: адвокати пишуть пояснення чиновникам центрів з надання БПД по скаргам, що до них надходять. Також адвокати вимушені писати доповідні записки по суті виконуваних доручень. При цьому, система розподілу доручень та укладення договорів непрозора, що ставить адвокатів у токсичну залежність від рішень, що приймаються центрами з надання БПД. Сама система БПД нерідко використовується для створення процесуального дисбалансу на користь сторони обвинувачення (наприклад, при залученні адвокатів до участі в окремих процесуальних діях).

Звіт також викриває найбільш ймовірні причини такого стану речей: система вже декілька років не має свого очільника – директора Координаційного центру з надання правової допомоги, який мав би пройти необхідний конкурс та займати свою посаду за умов забезпечення необхідного ступеня його незалежності. Також не працює Наглядова рада Координаційного центру, яка мала запобігати ризикам перетворення такої прогресивної колись системи та систему, що відверто токсична для адвокатів та адвокатури, людей та держави в цілому.

Нагадаємо, у листопаді 2012 року Олександр Баранов був призначений на посаду заступника директора Координаційного центру з надання правової допомоги. А від січня 2020-го виконує обов’язки директора КЦ з надання правової допомоги.