ДБР відкрило провадження через залишення командирами 125 бригади ТО кордону на Харківщині : ч. 4 ст. 425, 429 КК

17 травня 2024 року м. Харків

Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в місті Харкові клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією в м.Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві ОСОБА_3 , погоджене прокурором Харківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей і документів та їх вилучення у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №62024170020003242 від 11.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425, ст.429 КК України, –

В С Т А Н О В И В:

Слідчий Другого слідчого відділу (з дислокацією в м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів.

В обґрунтування клопотання зазначив, що Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024170020003242 від 11.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425, ст.429 КК України.

Процесуальне керівництво здійснюється Харківською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 10.05.2024 в зоні відповідальності ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » – в районі населених пунктів Стрілеча, Красне, Борисівка, Пильне Харківського району та Гатище Чугуївського району Харківської області, а також інших населених пунктів Харківської області вздовж лінії Державного кордону України з рф, під час штурмових дій противника мали місце факти залишення бойових позицій підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 , далі 125 бригада) чисельністю до 1 роти (підрозділи 1 ешелону оборони) та силами НОМЕР_2 , внаслідок чого ураження противника здійснювалось силами 2 ешелону.

Крім того, встановлено, що командування 125 бригади та підпорядкованих їй підрозділів, а саме: 415 окремого стрілецького батальйону (військова частина НОМЕР_3 ) 23 механізованої бригади ( НОМЕР_4 ); 172 окремого стрілецького (військова частини  НОМЕР_5 ),  НОМЕР_6 (військова частина  НОМЕР_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_4  та інших підрозділів, внаслідок недбалого ставлення до військової служби, не організували належним чином оборону позицій на кордоні Харківської області та рф, що призвело до втрати вказаних позицій, військової техніки та особового складу підрозділу.

15.05.2024 у даному кримінальному провадженні, з метою прийняття законного та об`єктивного рішення у кримінальному провадженні виникла необхідність установлення відповідності дій посадових 415 окремого стрілецького батальйону (військова частина НОМЕР_3 ) 23 механізованої бригади ( НОМЕР_4 ); 172 окремого стрілецького (військова частини  НОМЕР_5 ),  ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина  НОМЕР_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_4  та інших підрозділів, ОТУ «Харків», ОСУВ «Хортиця», Сухопутних військ Збройних сил України вимогам керівних документів (покладених обов`язків) щодо залишення бойових позицій 10.05.2024 силами 125 окремої бригади Сухопутних військ Збройних сил НОМЕР_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 іншими підрозділами в районі населених пунктів Стрілеча, Красне, Борисівка, Пильне Харківського району та Гатище Чугуївського району, а також інших населених пунктів Харківської області вздовж лінії Державного кордону України з рф, яке відбулося поблизу зазначених населених пунктів та встановлення причинного зв`язку між даними діями (бездіяльністю) та втратою (знищенням) позицій, особового складу та військової техніки призначена військова експертиза проведення якої доручене експертам ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 ).

16.05.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшло клопотання про надання додаткових матеріалів, які необхідні для проведення експертизи, зокрема: документів бойового управління ОТУ ” ІНФОРМАЦІЯ_1 “, ОСУВ ” ІНФОРМАЦІЯ_2 “, ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо виконання завдань за призначенням в районі події військовими частинами НОМЕР_3 , НОМЕР_5 , НОМЕР_1 , а також ІНФОРМАЦІЯ_8 ; рішень командирів вказаних військових формувань щодо виконання бойових розпоряджень в районі події; документів щодо достовірних даних про укомплектованості особовим складом, озброєнням та військової технікою вищевказаних військових частин станом на 10.05.2024; документів щодо стану фортифікаційного обладнання у місці події та інженерних загороджень; формулярів загороджень та інших документів, що необхідні для проведення експертизи.

Таким чином відомості, що містяться в оригіналах та копіях вищевказаних документів та перебувають у володінні  ІНФОРМАЦІЯ_9 (далі ІНФОРМАЦІЯ_10 ), мають важливе значення для досудового розслідування, а тому необхідно отримати доступ до їх оригіналів або належним чином завірених копій. Встановлено, що оригінали вищевказаних документів містять гриф секретності «Таємно» та «Для службового користування» та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч. 3 ст. 99 КПК України сторона кримінального провадження, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, зобов`язані надати суду оригінал документа. Оригіналом документа є сам документ, а оригіналом електронного документа – його відображення, якому надається таке ж значення, як документу.

Вказані документи та відомості, що у них міститься, можуть бути використані як докази стороною обвинувачення для підтвердження події кримінального правопорушення, а саме фактів самовільного залишення поля бою та недбалого ставлення до військової служби в умовах воєнного стану, встановлення винних осіб, доведення винуватості осіб та інших обставин, визначених ст. 91 КПК України.

У ході проведення будь-яких інших слідчих дій (іншими способами),

у тому числі шляхом допиту свідків та проведення інших слідчих (розшукових) дій, довести ці обставини неможливо. З огляду на викладене потрібно отримати тимчасовий доступ до зазначених документів з можливістю вилучити їх оригінали (здійснити виїмку).

Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення таких документів з боку осіб, причетних до можливого вчинення кримінального правопорушення, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, слідчий просить розгляд даного клопотання проводити без виклику представника ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ), що розташовується за адресою:  АДРЕСА_1 , у володінні якого знаходиться інформація, на підставі ч. 2 ст.163 КПК України.

Слідчий ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_3  у судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою про розгляд клопотання за його відсутності. Клопотання підтримує у повному обсязі.

У судовезасідання представник ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ) у володінні якої знаходяться документи, не викликався відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, оскільки слідчий довів наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення інформації.

На підставі ч.4 ст.107 КПК України, враховуючи неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Дослідивши надані матеріали, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Відповідно до частини першої статті 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Пунктом 5, 6 частини другої статті 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Згідно зі статтею 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність і відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази документи, висновки експертів.

Згідно статті 2 Кримінального процесуального кодексу України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Як зазначено у ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно зі ст. ст. 162, 163 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю: відомості, які можуть становити лікарську таємницю, персональні данні особи, що знаходяться у її особистому володінні, або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних, тобто персональні дані особи, полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що існує обґрунтована підстава щодо вчинення кримінального правопорушення, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого та завдання, для виконання якого слідчий звертається із клопотанням, може бути виконане.

Інформація, про тимчасовий доступ до якої заявлено клопотання, перебуває у володінні  ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ), що розташовується за адресою:  АДРЕСА_1 , і ці дані самі по собі, а також в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також необхідні для проведення експертизи, а інакше ці дані отримати неможливо.

За такого, суд дійшов висновку про те, що такий ступінь втручання щодо зазначених вище документів, повністю виправдовує потреби досудового розслідування. Оскільки, відповідно до матеріалів клопотання, які були долучені, доступ до документів необхідний для проведення експертизи.

Таким чином, вищезазначені обставини дають слідчому судді підстави для висновку про наявність передбачених ст.132, ч.5 ст.163 та ч.6 ст.163 КПК України підстав для задоволення клопотання, та надає дозвіл на доступ до документів.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.132, 159, 160, 162, 163 КПК України,-

У Х В А Л И В:

Клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією в м.Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві ОСОБА_3 , погоджене прокурором Харківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей і документів та їх вилучення у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №62024170020003242 від 11.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425, ст.429 КК України задовольнити.

Надати слідчим слідчої групи Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Полтаві, старшому слідчому ОСОБА_5 , старшому слідчому ОСОБА_6 , слідчому ОСОБА_3 , слідчому ОСОБА_7 та прокурору Харківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони ОСОБА_4 , дозвіл на проведення тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ), що розташовується за адресою:  АДРЕСА_1 , а самедо  документів бойового управління (бойові розпорядження, оперативні директиви тощо) КСВ ЗСУ щодо виконання завдань за призначенням в районі події 10.05.2024 військовими частинами НОМЕР_3 , НОМЕР_5 та НОМЕР_1 , а також ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Строк дії ухвали становить один місяць з дня її постановлення.

Відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.