Депутати пропонують понесені державою витрати у зв’язку із виконанням рішень ЄСПЛ покласти на суддів

Понесені державою витрати у зв’язку із виконанням рішення Європейського суду з прав людини проти України хочуть покласти на суддів, якщо буде встановлено їхній умисел або грубу недбалість при ухваленні рішень з порушенням Конвенції.

Відповідну пропозицію містить законопроєкт №5533 від 21.05.2021 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», розміщений на сайті Верховної Ради України.

Відповідно до пояснювальної записці пропонуються внести зміни до чинного законодавства щодо уточнення підстав, за яких суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності в порядку дисциплінарного провадження.

Також встановлюється, що при звільнення судді з посади у разі вчинення істотного дисциплінарного проступку, а саме встановлено факт наявності умислу або грубої недбалості судді при ухваленні рішення з порушенням Конвенції, що встановлено рішенням ЄСПЛ, яке набрало статусу остаточного, заступник міністра юстиції – уповноважений у справах ЄСПЛ звертається до такого судді зі зворотною вимогою у розмірі фактично понесених державою витрат на захист інтересів України у ЄСПЛ під час урегулювання спорів та виплаченого відшкодування.

Авторами проєкту закону є народні депутати Олег Дунда, Михайло Волинець, Валентин Наливайченко та Марія Мезенцева.