Держава має посилити законодавство у процесі захисту прав дітей у воєнний час: Катерина Рашевська

На сьогодні не існує єдиного юридичного або політичного механізму повернення депортованих та примусово переміщених в рф українських дітей. Натомість, за підтримки громадянського суспільства, функціонує кілька ad hoc схем, спрямованих на вирішення конкретних проблем, пов’язаних з репатріацією дітей.

На цьому наголосила юрист Регіонального центру прав людини (RCHR), член Квебекської спільноти міжнародного права, Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні та Експертної ради при Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим Катерина Рашевська під час круглого столу «Захист прав дітей у воєнний час: сучасні виклики, загрози та шляхи їх подолання», організований Центром Вищої школи адвокатури НААУ – «Адвокат дитини» 20 березня 2023 року.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Катерина зазначила, що такими ad hoc схемами є: ідентифікація місця перебування неповнолітнього; встановлення контакту з адміністрацією закладу утримання неповнолітнього; організація та фінансування подорожі до закладу утримання; правова та психологічна допомога; виготовлення документів, необхідних для повернення дитини.

Реалізація ad hoc схем можлива, переважно, у випадку, коли неповнолітнього розшукує один або обидва з батьків, які готові їхати забирати дитину на територію, підконтрольну рф. Крім того, суттєвим недоліком таких схем є їхній спорадичний характер. У процесі повернення російськими агентами навмисно створюються перешкоди у формі додаткових перевірок на кордоні, «профілактичних бесід» з представниками силових структур, відмови передавати дитину законному представнику з посиланням на збройний конфлікт або «недоліки» в документах, залякування притягненням до кримінальної відповідальності з боку України за колабораціонізм тощо. Весь тягар щодо організації та фінансування повернення лягає на батьків та неурядові ініціативи.

«Описаний комплекс проблем, пов’язаних з функціонуванням ad hoc схем, актуалізує посилення ролі України в процесі повернення неповнолітніх згідно з її міжнародними зобов’язаннями, слідуючи існуючим стандартам на універсальному рівні», – підсумувала Катерина Рашевська.

У заході взяла участь делегація Національної ради адвокатів Франції, яка на запрошення Національної асоціації адвокатів України з робочим візитом перебуває в Україні з моніторинговою місією стану захисту прав дітей з фокусом у воєнному часі.