Дійшло до того, що посадові особи Мінюсту публічно називають адвокатів із системи БПД – “нашими юристами”: адвокат Зосименко

Учасники круглого столу «Безоплатна правова допомога в Україні. Шляхи виходу з кризи», який відбувся в Національній асоціації адвокатури України, визнали чинну систему безоплатної правової допомоги в Україні такою, що несе ризики незалежній діяльності  адвокатів та потребує негайних змін.

Під час заходу адвокат Світлана Зосименко виступила з доповіддю щодо функціонування системи Безоплатної правової допомоги та правової значущості негативних наслідків, яка несе собою система БПД для інституту адвокатури.

Поточний стан функціонування системи БПД свідчить, що державними інституціями в системі БПД принцип незалежності адвокатури стрімко  нівелюється за допомогою різних схем. Запроваджена на даний час система державницького управління   унеможливлює незалежність адвокатської діяльності, має багато корупційних ризиків і потребує корінних змін.

Адвокатура – рівноправна частина правосуддя в Україні. Але неодноразові звернення  до МЮ  та КЦ залучати НААУ до розробки законопроектів та підзаконних нормативних актів з 2018 р. залишаються без реакції. Разом з тим, нормотворча діяльність без залучення конституційного органу, що представляє адвокатуру, та об’єднує інтереси всіх адвокатів України порушує принципи,  ст.ст.92, 131-2 Конституції.

Дійшло до того, що посадові особи МЮ  публічно називають адвокатів із системи БПД  «нашими юристами», а представники адвокатури не приймають участі у конкурсах адвокатів, які виявили бажання працювати в цій системі. 

Отже, важливе завдання перед  НААУ сприяти внесенню змін до Закону,  включенню положень про погодження законопроектів та підзаконних нормативних актів у сфері БПД з органами адвокатського самоврядування.  

БПД – є  видом державної гарантії, яка надається за бюджетні кошти.

Така допомога має відповідати Міжнародним стандартам,  заявленим у Загальній декларації прав людини, Конвенції про захист прав людини, Основних Положеннях про роль адвокатів та в іншим міжнародним актам. 

В кожному з них, так само як і в Конституції України  підкреслюється обов’язковість дотримання принципу незалежності адвокатури. Заявлено,  що адвокатська діяльність – незалежна професійна діяльність,  що адвокатура є незалежною від органів державної влади,  місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб. Держава ж створює належні умови для діяльності адвокатури та забезпечення  дотримання гарантій адвокатської діяльності відповідно до спеціального Закону.