Для визначення початку перебігу та закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки має значення не момент його підписання, а момент вчинення реєстраційних дій: суддя ВС Чумак

Відбувся круглий стіл «Ринок землі: судова практика та питання державної реєстрації», організований Західним апеляційним господарським судом, Львівською Регіональною радою з питань реформи правосуддя та проєктом ЄС «Право-Justice».

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

У своєму виступі суддя-спікер КГС ВС Юрій Чумак зосередився на темі «Оренда землі. Практика Верховного Суду». Зокрема, він наголосив, що для визначення початку перебігу та закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки має значення не момент його підписання, а момент вчинення реєстраційних дій, тобто внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Разом із тим, якщо під час дії першого договору оренди земельної ділянки був укладений другий з іншим орендарем і право останнього зареєстроване, то суд може захистити право первинного орендаря тоді, коли на підставі відповідного судового рішення цей орендар зможе зареєструвати його право оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Говорячи про перехід права оренди земельної ділянки, Юрій Чумак зазначив, що в силу імперативних вимог ст. 125 ЗК України від однієї особи до іншої за правилами ст. 120 цього Кодексу та ч. 3 ст. 7 Закону України «Про оренду землі» не може перейти право оренди земельної ділянки, яке в попереднього землекористувача станом на час відчуження ним будівель, розташованих на цій земельній ділянці, незалежно від дати укладення договору оренди земельної ділянки  ще не виникло, оскільки виникненням права оренди є момент державної реєстрації цього речового права, а не дата укладення договору оренди.