До вивчення стану ефективності і доступності правосуддя долучаться адвокати з регіонів: голова НААУ Лідія Ізовітова

З чим сьогодні пов’язана тривалість розгляду справ у судах України? Чи є винними у цій проблемі адвокати, які подають «зайві» клопотання та відводи, а судді ніяк не можуть упоратися із ними? Наскільки правомірним є втручання суддів у компетенцію дисциплінарних органів адвокатури?

Відповіді на ці та інші питання ефективності і доступності правосуддя в Україні, а також можливі у зв’язку із цим проблеми, пов’язані із порушенням принципу незалежності адвокатури, обговорили члени Ради адвокатів України під час чергового засідання, що проходило 23 жовтня в режимі онлайн.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова нагадала зміст проектів законів, що підготовлені та розглядаються сьогодні у зв’язку із протидією «зловживанням» адвокатами своїми процесуальними правами.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Зокрема, йдеться про проект Закону №5661 від 14.06.2021 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо удосконалення окремих положень про судовий розгляд та досудове розслідування», а також законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо постановлення судом вищої інстанції окремої ухвали» та «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо постановлення слідчим суддею, судом окремої ухвали», підготовлені народним депутатом Денисом Масловим.

Загальною ідеєю, що об’єднує ці документи, є намагання покласти на суддів додаткові повноваження, пов’язані із установленням окремою ухвалою факту зловживань правами з наступним покаранням або передачею рішень для виконання дисциплінарними органами адвокатури (останні стають у такому випадку «статистами»).

Насправді проблема вбачається значно ширшою. А наслідком її викривленого розуміння обов’язково стане порушення принципу незалежності адвокатури. Суд не може бути органом, який здійснює дисциплінарне провадження щодо адвоката, бо оцінювати проступки адвокатів повинні лише квалфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури

Л.Ізовітова нагадала, що в НААУ, аби з’ясувати реальні причини проблем ефективності і доступності правосуддя, підготували низку запитань. Вона закликала представників регіонів України долучитися до цього опитування та поділитися власним баченням з урахуванням досвіду роботи в судах.