Договір – це універсальний регулятор, а отже він є підставою для становлення, зміни чи припинення приватних прав і обов’язків та інших наслідків саме для його сторін: суддя ВС Крат

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Василь Крат розповів про те, які правові норми є основними регуляторами приватних відносин і які є ієрархії актів цивільного законодавства.

Про це повідомляє Судова влада.

Василь Крат навів кілька прикладів спорів, коли Верховний Суд акцентував, що певний нормативно-правовий акт (зокрема, постанова НБУ, Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, наказ Державного комітету по земельних ресурсах) не є актом цивільного законодавства в розумінні положень статті 4 ЦК України і, відповідно, не є регулятором цивільних відносин.

Окрім цього, доповідач зауважив, що договір – це універсальний регулятор, а отже він є підставою для становлення, зміни чи припинення приватних прав і обов’язків та інших наслідків саме для його сторін (справа № 396/269/18). У постанові КЦС ВС у справі № 756/15123/18 колегія дійшла висновку, що договір як універсальний регулятор приватних відносин покликаний забезпечити їх регулювання і має бути направлений на встановлення, зміну або припинення приватних прав та обов’язків.

За його допомогою сторони можуть регулювати застосування у своїх відносинах юридично значимих повідомлень (зокрема, порядок надсилання та визначення того, коли повідомлення вважатиметься отриманим).