Думка, що насильство має місце тільки у соціально незахищених чи малозабезпечених сім’ях — це міф: адвокат Гриценко

Людмила Гриценко, адвокат, лекторка Вищої школи адвокатури, член комітету НААУ з сімейного права розповіла про домашнє насильство та практичні аспекти приписів в інтерв’ю Закон і Бізнес.

Щодо розумності застосування штрафу, доцільно виходити з обставин конкретної справи. Звісно, якщо іде мова про малозабезпечену родину, в якій чоловік під впливом алкоголю чи наркотичних речовин чинить домашнє насильство і при цьому є єдиним годувальником сім’ї, то в такій ситуацій, як показує практика, штраф замість кривдника платить постраждала особа, і ці «витрати» є ще одним приводом для застосування насильства.

Проте думка, що насильство має місце тільки у соціально незахищених чи малозабезпечених сім’ях — це міф. Будь-яка особа, незалежно від її соціального статусу, доходу, стану здоров’я тощо, може стати постраждалою від домашнього насильства.

Судам доречно заглиблюватися в деталі справи і розуміти, чи буде покарання у вигляді штрафу втілювати саме ту мету, яку має покарання. Якщо постраждала особа заплатить штраф замість кривдника з «дитячих грошей» (ідеться про кошти, які жінка отримує у зв’язку з народженням дитини), мета такого покарання не буде досягнута.

Відповідно до ст.24 закону «Про запобігання та протидію домашньому насильству», крім обмежувального припису, є й інші спеціальні заходи протидії домашньому насильству, такі як узяття кривдника на профілактичний облік та проведення з ним профілактичної роботи, направлення на проходження спеціальних програм.

Покарання є важливим, бо його відсутність створюватиме для кривдника відчуття безкарності й можливість чинити насильство в більш інтенсивний спосіб. Натомість саме по собі покарання не вирішить проблему домашнього насильства ні в окремій родині, ні в державі в цілому. Дію у вигляді вчинення будь-якої форми домашнього насильства викликає установка про наявність права так чинити. Тому працювати потрібно з установками кривдника, тоді буде більше шансів припинити насильство.

Варто згадати, що часто (не завжди але часто), кривдниками стають особи, які тривалий час зазнавали домашнього насильства. У таких ситуаціях доцільно пропрацювати той травматичний досвід, який має людина. Це не швидкий шлях, але в перспективі він може бути більш результативним, ніж покарання у вигляді штрафу.