Експерти CEPEJ продовжують роботу над підготовкою коментарів до розробленого проєкту, який розширює можливості для онлайн-правосуддя

Відбулася остання зустріч робочої групи, яка розробляла посібник із загальних принципів щодо проведення дистанційних судових засідань у цивільних, адміністративних і кримінальних провадженнях.

Засідання було організовано спільно проєктом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя» та Європейською комісією з питань ефективності правосуддя (CEPEJ).

Про це повідомляє Судова влада.

Над посібником із загальних принципів працювали експерти CEPEJ: професор права та адвокат Марек Сверчинські (Польща), доцент юридичного факультету Католицького університету Ліона Александр Паланко (Франція), які є також співавторами Керівництва CEPEJ щодо відеоконференцій у судових процесах, та ІТ-менеджер, директор Управління з координації технологій Міністерства юстиції Італії (2016–2020) Джуліо Борсарі. Модератор зустрічі – координаторка проєктів CEPEJ Йована Матич.

Суддя ВС Наталія Блажівська зазначила, що посібник із загальних принципів щодо проведення дистанційних судових засідань є дуже важливим для суддів України.

Суддя навела приклад. Відповідно до положень КАС України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву. Отже, якщо такий учасник справи зникає з віртуальної судової зали, згідно з процедурою суд може продовжувати судове засідання. Утім, на думку Наталії Блажівської, в умовах, у яких ми всі зараз перебуваємо, залежно від обставин конкретної справи суд може також оголосити в засіданні перерву, щоб сторона змогла відшукати іншу можливість приєднатися ще раз. Власне, прикладів такого підходу в практиці є вже чимало: в одному з випадків стороні було запропоновано знайти найближче місце з електрикою та інтернетом, відтак засідання продовжилося через годину.

«Треба чітко усвідомлювати, що суворе дотримання процедури не завжди є найкращим виходом у сучасних українських реаліях, адже наявність чи відсутність електроенергії фактично не залежить від волі чи бажання сторони. Навіть суди стикаються із ситуаціями тривалої відсутності електропостачання чи стабільного зв’язку. Тому, застосовуючи процесуальне законодавство у цей складний період, суддям потрібно бути більш гнучкими, адже цю редакцію ст. 195 КАС України Верховна Рада України приймала в умовах мирного життя», – переконана Наталія Блажівська.

Також спікерка запропонувала презентувати цей посібник та основні його ідеї народним депутатам України, щоб наголосити на важливості розширення інституту дистанційного правосуддя в умовах воєнного стану. Можливо, саме це переконає їх підтримати відповідні зміни до законодавства.

Йована Матич погодилася з доцільністю такої зустрічі із депутатами та нагадала, що експерти CEPEJ продовжують роботу над підготовкою коментарів до розробленого за участю суддів ВС проєкту Закону, який розширює можливості для онлайн-правосуддя.