Вчора голова Окружного адміністративного суду міста Києва Павло Вовк на запити видань «Суспільне» та «Обозреватель» надав коментарі стосовно ініціативи Президента України передати повноваження розглядати справи щодо оскарження дій органів центральної влади до Верховного Суду.
Про це повідомляє прес-служба ОАСК.
Відповідь голови Окружного адміністративного суду міста Києва Павла Вовка на запит видання «Суспільне» https://suspilne.media/ :
– Яка позиція Окружного адміністративного суду міста Києва з приводу зареєстрованих у ВРУ законопроектів Зеленського про скорочення повноважень ОАСК? Як має намір діяти суд у зв’язку із ініціативою Президента?
– Президент, як один із суб’єктів законодавчої ініціативи, скористався своїм конституційним правом на внесення відповідних законопроектів на розгляд Верховної Ради України. Це абсолютно нормальний законотворчий процес. Інша справа, що така ініціатива з’явились під певним тиском. Чиїм саме – МВФ чи то їх представників – підприємців, так званих «представників громадянського суспільства» – точно сказати складно.
Тому очевидно, що рішення про внесення таких законопроектів є скоріше політично вмотивованим, аніж обґрунтованим якимось об’єктивними критеріями.
Наша позиція у зв’язку із такою ініціативою – нейтральна. Суд у цій ситуації, як і в будь-яких інших, продовжує здійснювати правосуддя, як це і передбачено законодавством.
Відповідь голови Окружного адміністративного суду міста Києва Павла Вовка на запит видання «Обозреватель» https://www.obozrevatel.com:
– Як судді ОАСК оцінюють таку ініціативу Зеленського? Критика чи підтримка?
– В цілому – нейтрально. Президент є одним із суб’єктів законодавчої ініціативи. Це його абсолютне конституційне право вносити ті чи інші проекти законів на розгляд Верховної Ради України. Водночас, не є секретом, що такі ініціативи з’явились під певним тиском. Чиїм саме – МВФ чи то їх представників – підприємців, які називають себе «представниками громадянського суспільства» – точно сказати складно. Тому очевидно, що рішення про внесення таких законопроектів є скоріше політично вмотивованим, аніж обґрунтованим певними об’єктивними критеріями.
– З точки зору розгляду таких справ, передача повноважень Верховному суду розвантажить ОАСК? Чи не будуть гальмуватися розгляд справ у ВС?
– Так, навантаження зменшиться. Більше того, подібні спори, як правило, політичні та резонансні, і сприяли як додатковому фокусу уваги на суд, так і безпідставній негативній оцінці. Вважаємо, що така ініціатива зменшить ці необґрунтовані звинувачення на адресу суду, які часто-густо лунали в публічній сфері з огляду на незгоду з тими чи іншими рішеннями саме через призму політичних оцінок, а не відповідності закону. Припускаємо, що Верховний Суд намагатиметься розглядати відповідні спори в розумні строки. Але наскільки виправдаються ці припущення – час покаже.
– Чи можна вважати, що це дасть більшу свободу центральним органам влади, адже буде якось ускладнено процедуру оскаржень їх рішень.
– Не зрозуміло про яку свободу йде мова. Свободу порушувати права громадян? Не можна сказати, що процедуру ускладнено. Просто пропонується замість трьох інстанцій, які могли перевіряти законність та обґрунтованість рішення, фактично передбачити дві. Чи сприятиме це захисту інтересів фізичних та юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень – поки сказати складно. Про це можна буде говорити лише згодом.