Актуальною лишається потреба в оптимізації та вдосконаленні мережі судів для того, щоб вона відповідала вимогам сьогодення.
Про це зазначив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, повідомляє Судова влада.
Також Голова ВС додав, що однією з проблем усередині судової системи є випадки неоднакового застосування норм права, що здебільшого зумовлені недоліками та нестабільністю законодавчого регулювання певних правовідносин. Так само і відступ від раніше сформованих судом правових позицій досить часто пов’язаний саме зі зміною законодавства.
Станіслав Кравченко зауважив, що оскільки ВС не може виходити за межі вимог касаційної скарги, іноді Суд має розглянути декілька різних проваджень, щоб мати змогу сформувати цілісну позицію щодо певного питання.
Разом із тим Голова ВС акцентував на відсутності механізму забезпечення єдності судової практики з питань, що розглядаються слідчими суддями та виникають у справах про адміністративні правопорушення, – відповідно до норм КПК України ухвали слідчих суддів і судові рішення у вказаній категорії справ не підлягають касаційному оскарженню.
З огляду на це нині активно обговорюють питання щодо можливості вирішення цієї проблеми в позапроцесуальний спосіб, зокрема шляхом здійснення узагальнень судової практики з метою формування єдиних усталених підходів до розгляду проваджень, касаційний перегляд яких не передбачений законодавством.
Станіслав Кравченко також звернув увагу на роль Суду в законотворчому процесі, зазначивши, що низка змін до процесуального законодавства, внесених від початку повномасштабного російського вторгнення, – результат конструктивної співпраці представників судової влади та парламенту. Також за останні кілька місяців Пленум ВС тричі надавав висновки щодо законопроєктів, які стосувалися організації роботи органів системи правосуддя.
Крім того, змін зазнав і КК України: законодавець, зокрема, доповнив Особливу частину Кодексу новими статтями, що передбачають кримінальну відповідальність за злочини проти основ національної безпеки України. До того ж від початку широкомасштабної війни на розгляді судів з’явилася нова категорія кримінальних проваджень – щодо воєнних злочинів. З огляду на це ще з квітня 2022 року судді почали активно аналізувати міжнародну практику із цих питань, а також проходити навчання щодо особливостей розгляду відповідних справ.
Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.