Гонорар успіху та розмір витрат на професійну правничу допомогу: адвокат Манойленко

Про гонорар успіху та розмір витрат на професійну правничу допомогу повідомила Катерина Манойленко, адвокат в матеріалі для Закон і Бізнес.

Гонорар успіху

Велика палата ВС дійшла висновку, що «гонорар успіху» є складовою частиною гонорару адвоката, а отже, належить до судових витрат. Визначено, що суд може компенсувати гонорар успіху в разі його сумірності із ціною позову, складністю справи та її значенням для сторони. Сума «гонорару успіху» не має виходити за розумні межі (постанова ВП ВС у справі №904/4507/18).

Тому за умови дотримання порядку відшкодування витрат стягнути з опонентів «гонорар успіху» цілком реально.

Розмір витрат

Остаточний розмір витрат, який присуджується до відшкодування, завжди визначає суд. При цьому встановлені процесуальними кодексами критерії сумірності розміру витрат не містять мінімальних і максимальних меж такого відшкодування.

На жаль, незважаючи на дотримання формальних вимог і подання адвокатами всіх необхідних документів, суди далеко не завжди присуджують до відшкодування 100% понесених клієнтом витрат на професійну правничу допомогу.

Наприклад, недавно ВС у справі №922/2321/20 присудив до стягнення суму витрат на професійну правничу допомогу, що майже в 5 разів менша, ніж заплатила особа-заявник, а саме — 10 тис. замість витрачених 47 тис. грн.

Обґрунтовуючи таке рішення, ВС зазначив, що позиція заявника не змінювалася, починаючи з розгляду спору в суді першої інстанції, його представляв один і той самий адвокат, а засідання в суді касаційної інстанції тривало всього 23 хв. Тому, на думку Суду, обсяг наданих послуг у вигляді професійної правничої допомоги не може бути значним, а заявлена до стягнення сума не відповідає критерію сумірності.

Отже, незадоволеність бізнес-спільноти пов’язана передусім з досить частим зменшенням судами розміру відшкодування вже понесених клієнтом витрат на професійну правничу допомогу. Виходом із цієї ситуації може стати перегляд та уточнення законодавцем процесуальних норм щодо рівня відшкодування витрат на професійну правничу допомогу. А поки сподіваємося, що суди будуть більш високо оцінювати роботу адвокатів. Це, безперечно, збільшить рівень довіри бізнесу до судової влади.