Як адвокату налаштуватися перед виступом в суді: тренер з риторики Ганна Гавриш

Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему “Як адвокату налаштуватися перед виступом в суді?”, Гавриш Ганна, тренер з риторики, медіаконсультант, розглянула техніки самоналаштування та розповіла як можна собі допомогти перед виступом.

Кожна людина має свій ресурсний стан, який щоденно потрібно підтримувати. Особливо це стосується ситуацій коли потрібно вирішувати якісь проблеми, приймати важливі рішення, виступати перед великою аудиторією. У адвоката – це виступ у суді. Щоб такий виступ був вдалим, адвокат повинен турбуватись про свій ресурсний стан і відчувати себе в безпеці.

Адвокат є основним джерелом інформації в судовому процесі, і від його настрою, самопочуття, впевненості залежить дуже багато.

Іноді недостатній, негативний внутрішній стан заважає адвокату повністю розкритися і не дає можливості провести виступ у суді належним чином.

Тому, перед виступом потрібно подбати про свої звичні ритуальні процедури, тобто робити те, що надасть заряд енергії і налаштує на промову, додасть впевненості і заспокоїть. У кожного професійного адвоката, який має по кілька виступів у судах, мають бути свої ритуальні процедури, які полегшать перехід від повсякденного життя до виступу в суді. Дуже важливо вміти змінювати ці ролі. 

Адвокат під час виступу повинен подумки сам себе підтримувати, ні в якому разі не акцентуватись на якихось недоліках. Лише в стані задоволення собою з’являється додатковий ресурс.

Запорука вдалого виступу у суді – це позитивне налаштування, хороша самооцінка і допомога собі самому.

Щоб бути почутим, адвокату перед виступом, потрібно подбати і про свій фізичний стан. Це допоможе зменшити хвилювання і цим самим не дасть можливості присутнім відчути в промові адвоката невпевненості.

Важливим моментом, що додає впевненості – є підготовка до виступу. Ораторське мистецтво починається тільки там, де є знання матеріалу.

«Ораторське мистецтво немислиме, якщо оратор не спланував досконало предмет, про який хоче говорити»(Цицерон)

Краще коли текст виступу написаний від руки, а не надрукований. В такому вигляді написане запам’ятовується краще.

Рекомендація! Перед виступом обовязково прописувати першу та останню фразу виступу.

Велике значення має самоналаштування – вміння керувати своїм настроєм, станом, поведінковими проявами. Цьому допоможе техніка дихання і техніка Mindfulness.

Перед виступом адвокату потрібно перевірити свій стан, зв’язок думок із тілом, зв’язок самим із собою.

Таким чином, щоб виступ адвоката у суді був успішним, потрібно:

  • мати план, знати, що і як говорити
  • виконати дихальну практику, заспокоїти серцебиття, дихання
  • сфокусуватись на цілі, мотивувати себе
  • робочий стан, зробити максимум з можливого сьогодні