Як Голова Верховного суду, я розпочала роботу над реформою задовго до прийняття самих законів: Данішевська

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська взяла участь у X Щорічному судовому форумі.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

«Як Голова ВС, я розпочала роботу над реформою задовго до прийняття самих законів. Я дбала про те, щоб ця делікатна тема не призвела до «брязкання» повноваженнями серед найвищих органів державної влади. Дещо пом’якшити риторику вдалося, але досягти абсолютного порозуміння – поки що ні», – зауважила Валентина Данішевська. 

Голова ВС акцентувала на тому, що судову реформу не можна зробити без судової влади: «Це наша реформа, ми хочемо її. Ми будемо її імплементовувати для того, щоб розвиватися самим і надавати найякісніші послуги людям. Але ми не можемо досягти цього самі, нам потрібна допомога і парламенту, і уряду. Проте ми не можемо допустити, щоб будь-які, бодай і благі наміри, розбалансували конституційний лад у державі. Ми не можемо допустити, щоб комусь були надані повноваження бодай на день, бодай на годину зупинити судову владу. Судова влада збалансовує інші гілки влади, без судової влади неможливий демократичний устрій держави».

Одна із найсерйозніших зауваг стосується того, що Етичній раді надаються можливості зупинити повноваження всіх членів ВРП. За словами Голови ВС, такий ризик є цілком реальним з огляду на риторику, якою супроводжується процес реформування. «Законодавча влада не може функціонувати без Верховної Ради України, виконавча – без Кабінету Міністрів України, так і судова влада не зможе функціонувати без ВРП», – зауважила Валентина Данішевська.

Вона переконана, що Етичну раду не можна наділяти такими повноваженнями, адже вони завадять досягненню мети судової реформи, і запропонувала альтернативний варіант: щоб Етична рада взялася за обрання кандидатів на вакантні посади членів ВРП і лише потім могла пропонувати членам Ради пройти перевірку. Така модель дасть змогу не порушити Конституцію України та збалансувати конституційний лад.