Як ставитися до того, що сторона обвинувачення намагається бодай хоч якось показати свою роботу? – адвокат Богдан Кушнір

Як відомо, аби провести обшук, слідчий має отримати дозвіл суду, який є дійсним протягом певного часу. І коли термін, визначений в ухвалі, спливає, сторона обвинувачення намагається бодай хоч якось показати свою роботу. Як до цього ставитися?

6 липня в рамках досудового розслідування слідчі Служби безпеки провели обшук у житлі адвоката. Обшук тривав лише годину. І за підсумками правоохоронці нічого при цьому не вилучили.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Представники Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності адвокати Богдан Кушнір та Юрій Юрченко, які відповідно до Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність були присутні на заході, також не зафіксували порушень прав адвокатів. Отже, все відбулося в рамках законодавства?

Але Б.Кушнір виявив цікаву особливість слідчої дії, яка може пояснити таке пасивне ставлення правоохоронців до своєї роботи: саме 6 липня був останнім днем дії дозволу. У цей день спливав термін, встановлений в ухвалі слідчого судді.

Нагадаємо, відповідно до ст. 235 Кримінального процесуального кодексу ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, а також містити відомості про строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.

Представник НААУ припустив, що слідчим треба було формально виконати ухвалу. «Адже, аби її отримати, необхідно було попередньо переконати у доцільності обшуку як мінімум процесуального керівника, а потім суд, – пояснив Б.Кушнір. – Коли б ухвала залишилася нереалізованою, очевидно правоохоронцям довелося б пояснювати своєму керівництву, навіщо вони взагалі виходили з ініціативою про обшук. Тож у такій ситуації їм напевно простіше було провести слідчу дію «для галочки».

«Дійсно, закон порушено не було, – додав адвокат, – втім, було безглуздо витрачено час як оперативно-слідчої групи, так і представників НААУ. Більше того, адвокат, до житла якого завітали незвані гості, зазнав втручання у своє приватне життя. Звісно, коли є ухвала суду, ми говоримо про «законне обмеження» прав людини. Втім, подібна формальна слідча дія – це завжди реальне порушення чиїхось прав, адже по суті вона не має жодних корисних (у контексті розслідування справи) наслідків».

Також нагадаємо, що професійні права, честь і гідність адвоката гарантуються та охороняються Конституцією, Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також іншими законами. Зокрема, забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності.