Як знизити корупційні ризики в аграрній сфері? Вчені, практики та адвокати готують пропозиції змін

Неоднозначне тлумачення та застосування норм земельного законодавства робить правонаступників колишніх колективних сільськогосподарських підприємств об’єктами переслідування з боку правоохоронних органів.

На це під час чергового круглого столу з актуальних питань земельного законодавства звернув увагу голова Комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Віктор Кобилянський.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Захід, організований Федерацією роботодавців України, був присвячений обговоренню низки законопроектів, напрацьованих ученими-практиками, а також тих, що готуються у Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру та будуть презентовані найближчим часом.

Предметом їхнього регулювання буде передання повноважень саморегулівним організаціям у сфері землеустрою та геодезії, демонополізація – надання повноважень сертифікованим інженерам, землевпорядникам і представникам органів місцевого самоврядування щодо здійснення реєстраційних дій для земельних ділянок, а також порядок проведення перевірок земельних ділянок, щодо яких були надані податкові пільги.

На думку В.Кобилянського, варто переглянути обмеження у використанні земельних ділянок, аспекти захисту права постійного користування землею, зокрема в процедурі викупу таких ділянок землекористувачами.

У продовження його тез учасники дискусії запропонували:

  • запровадити спрощений (без рішення сесії місцевої ради) механізм викупу земельних ділянок (п. 61 Перехідних положень ЗК). Це дозволить гарантувати реалізацію прав та зменшить корупційні ризики;
  • унеможливити безпідставне вилучення земель у правонаступників КСП (п. 21 Перехідних положень ЗК);
  • встановити різні види охоронних зон на земельних ділянках всіх категорій земель, закріпивши та удосконаливши при цьому концепцію дозволеного використання цих земель із одночасним встановленням конкретних обмежень прав землевласників і землекористувачів, а також закріпити спеціальні заходи правової охорони цих земель.

В обговоренні цих та інших питань земельного законодавства взяли в. о. голови Держгеокадастру Дмитро Макаренко, адвокат, к.ю.н. Владислав Кононов, д.ю.н. Андрій Євстігнєєв, інші вчені та практики. Вони погодились, що узгоджені зміни стимулюватимуть інвестиційну привабливість аграрного середовища України та знизить існуючі корупційні ризики.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.