Як зупинити стягнення боргу в межах виконавчого провадження: АО “Вишневий та Партнери”

Станом на сьогодні, поширеною є практика стягнення заборгованості на підставі виконавчих написів нотаріуса.

Про це повідомляє прес-служба Адвокатського об’єднання “Вишневий та Партнери”.

До адвокатського об’єднання «Вишневий і Партнери» звернувся клієнт за отриманням правової допомоги у виконавчому провадженні, в межах якого з нього стягуються кошти та накладено арешт на його карткові рахунки.

Ситуація полягала в тому, що між клієнтом та банком було укладено кредитний договір. В подальшому, банк «продав» право вимоги за кредитним договором фінансовій компанії, і остання, одразу після права вимагати грошові кошти, звернулась до приватного нотаріуса за видачею виконавчого напису про стягнення боргу.

Порядок видачі нотаріусами виконавчих написів регулюють: Цивільний кодекс України, Закон України «Про нотаріат», Постанови Кабінету Міністрів України.

Виконавчий напис – це документ, який видає нотаріус за зверненням стягувача, тобто, особи, якій боржник повинен повернути борг.

Виконавчий напис є підставою для відкриття виконавчого провадження та примусового стягнення боргу. Виконавчий напис має юридичну силу судового рішення, і є виконавчим документом.

В подальшому, як правило, стягувач звертається до державного/приватного виконавця із таким виконавчим написом, виконавець відкриває виконавче провадження на підставі напису нотаріуса і починає примусово стягувати кошти з боржника, накладати арешт на його рахунки тощо.

У даній ситуації було все аналогічно. Фінансова компанія отримала виконавчий напис у нотаріуса, і в подальшому звернулась до приватного виконавця, щоб останній  відкрив виконавче провадження та стягнув на користь фінансової компанії суму боргу за кредитом.

На підставі виконавчого напису приватним виконавцем було відкрито виконавче провадження по примусовому стягненню коштів на погашення заборгованості за кредитом. На банківські рахунки клієнта було накладено арешт.

Першочергово необхідно було зупинити вчинення будь-яких дій у виконавчому провадженні, відкритого на підставі виконавчого напису нотаріуса, адже стягнення грошових коштів відбувалось на підставі виконавчого напису, який було вчинено з чисельним порушенням вимог законодавства.

Порушення порядку видачі виконавчого напису є безумовною підставою для визнання в судовому порядку виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню. 

У зв’язку з цим, в інтересах клієнта, адвокатами Адвокатського об’єднання «Вишневий і Партнери» було прийнято рішення звернутись до суду з позовною заявою про визнання виконавчого напису таким що не підлягає виконанню. Разом з поданням позовної заяви, було подано заяву про забезпечення позову.

photo_2021-07-09_10-01-14

Суть заяви про забезпечення позову полягала в тому, щоб суд зупинив проведення будь-яких виконавчих дій в межах виконавчого провадження до вирішення спору.

Приймаючи до уваги правову позицію адвокатів, Дніпровським районним судом міста Києва було задоволено заяву про забезпечення позову та зупинено стягнення у виконавчому провадженні, що здійснюється на підставі виконавчого напису, вчиненого приватним нотаріусом.

Тому, приватний виконавець припинив стягувати з клієнта борг.

Забезпечуючи позов, суд вказав, що оскільки предметом спору є визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, застосування заходу забезпечення позову шляхом зупиненням стягнення на підставі виконавчого напису, який оскаржується боржником у судовому порядку в повній мірі відповідає положенням процесуального законодавства та застосування такого заходу забезпечення позову є саме тим заходом, який є співмірним із позовними вимогами та унеможливить ускладнення чи не виконання рішення суду, у разі задоволення або частково задоволення позову.

Отже, якщо ви опинились в аналогічній ситуації і щодо вас примусово стягуються виконавцем грошові кошти в межах виконавчого провадження радимо не зволікати, і одразу оскаржувати виконавчий напис до суду, адже в 90% випадків виконавчі написи вчинені з порушенням вимог закону, і що є підставою для їх «скасування» судом.

А щоб зупинити стягнення у виконавчому провадженні, достатньо буде звернутись з обґрунтованою заявою про забезпечення позову до суду, який розглядатиме (розглядає) ваш позов про оскарження виконавчого напису.