Якщо апеляційну скаргу, подану до апеляційного суду, складено недержавною мовою, то суд повинен залишити її без руху з наданням строку на усунення недоліків, а не повертати її заявникові: ККС ВС

Обставини справи: за ухвалою слідчого судді місцевого суду відмовлено у задоволенні скарги ОСОБА_1на постанову слідчого про закриття кримінального провадження.

За ухвалою апеляційного суду повернуто апеляційну скаргу ОСОБА_1 на вказану ухвалу слідчого судді. Таке рішення було прийнято через те, що апеляційна скарга була викладена недержавною мовою.

Позиція ККС: скасовано ухвалу апеляційного суду та призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Обґрунтування позиції ККС: висновки апеляційного суду про повернення апеляційної скарги ОСОБА_1, оскільки вона викладена недержавною мовою, що позбавляє апеляційний суд можливості перевірити її на відповідність вимогам ст.396 КПК, є необґрунтованими та не відповідають вимогам КПК.

Колегія суддів вважає, що апеляційний суд передчасно повернув апеляційну скаргу ОСОБА_1, оскільки процесуальним законом визначено порядок перевірки апеляційної скарги (ст. 396 КПК). Тоді як відповідно до ч.1 ст.399 КПК, недодержання вимог ст. 396 КПК передбачає залишення апеляційної скарги безруху з наданням строку на усунення недоліків у ній.

Тому апеляційним судом передчасно постановлено рішення про повернення апеляційної скарги ОСОБА_1.

Таким чином,суд апеляційної інстанції допустив порушення вимог кримінального процесуального закону, яке є істотним, адже це перешкодило ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення, що відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст.438 КПК є підставою для скасування ухвали апеляційного суду і призначення нового розгляду у суді апеляційної інстанції.

Детальніше з текстом постанови ВС від 10.11.2020 у справі No487/2655/20 (провадженняNo51-3015м20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/92902833